İngiltere’den Ankara-İzmir hızlı tren hattı için kredi-haberi

İngiltere, Ankara-İzmir hızlı şimendifer hattı amaciyla 2.3 milyar dolar meblağında altyapı dışsatım kazanç saglama kredisi vereceğini açıkladı.

Kredi altyapı alanında İngiltere’nin şu anne civarindan verdiği en hatri sayilir büyüklükte kredi olacak.

COP26 abuhava zirvesine ev sahipliği yapan İngiltere’nin Ticaret Bakanlığı tarafından gece saatlerinde yapılan izaha göre, dışsatım kredisi kurumu UKEF, 503 kilometre uzunluğundaki hızlı şimendifer hattına 2.1 milyar avro (2.3 milyar dolar) kredi sağlayacak.

‘HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN TİCARET ORTAĞI’ VURGUSU

İngiltere Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyan yaptığı izahta “Türkiye, İngiltere amaciyla yasamsal önem taşıyan tek ticaret ortağıdır… UKEF’in bugüne civarindan gerçekleştirdiği en hatri sayilir büyüklükte sivil altyapı anlaşmasının da aynı derecede sürdürülebilir olması tek öylesine uygundur” dedi.

Kredinin finansmanında Credit Suisse ve Standard Chartered Bank başta olmak üzere bankalar oyun alacak.

NEBATİ’DEN YEŞİL KREDİ AÇIKLAMASI

Maliye Bakanı Nureddin Nebati anlaşmanın yeşil kredi yapısına sahip olacağını belirtti.

Nebati yaptığı açıklamada, “İngiltere hükümeti ile uzunca müddettir süre gelen kuvvetli ilişkilerimiz ve işbirliğimiz açısından oldukça memnunuz ve işbirliğimizi gelecekte dahada da güçlendirmeyi umuyoruz” dedi.

Açıklamaya göre projede İngiltere üretilen surat milyonlarca sterlin değerinde demiryolu sistemi, sinyalizasyon ve elektrifikasyon ekipmanı kullanılması bekleniyor. (REUTERS)

Gözler TCMB'nin ağırbaşlı faz kararında olacak İlginizi Çekebilir Gözler TCMB’nin ağırbaşlı faz kararında olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.