İmamoğlu’ndan türbe görüntüleri için “Bence suç” diyen Bakan Soylu’ya yanıt: Cumhurbaşkanı’mızın ilgisine havale ediyorum-haberi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ni ziyareti esnasında elleri arkasına bağlı şekilde yürümesi üstüne analiz başlatıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun Bir gün evvel gece yaptığı “Bu görüntüleri gördükten ardindan bendeniz de saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Bana göre suçtur. bunun benzeri tek görsel olamaz. ama bendeniz bunun için tahkikat desturu vermem” izahı suallen İmamoğlu, şu yanıtı verdi;

“Anayasa’da ‘Bence suç’ diye tek şey var mı” diye sorarak “Bakanlık yapıyorsunuz ve ‘bence suç’ diye tek yorum yapıyorsunuz. bunun benzeri tek şey olur mu? Anayasa’da veyahut Yasada bunun benzeri tek tanım olmaz. Devletin bu makamında bulunan insanların, bu şekilde vakitlerini harcamaları civarindan üzücü tek durum yok. ‘Bence suç’ diye İzah yaparak, Diyarbakır ziyareti üzerinden, ‘Ben, aslında bunun için tahkikat desturu veririm’ iletisi vermek, dahada bu erken yarın belki de müfettişe ulaştıracağımız ifademize etkide bulunma mananına geliyor. Bu, çok doğru tek nazar açısı değil.”

“KONU KAPANSIN İSTİYORDUM”

İmamoğlu, konuşmasına şöyle ayni ritimde devam etti: “Ben bu konu, inanın artık kapansın istiyordum. belli tek süre da 2-3 gündür milletin bunun benzeri diyaframından bu işe gülmesine de sevindim. Milletimiz, uzunca yıllardır evvel kez güldü. Bu işin içinde olanlara güldü, bu kararı verenlere güldü, bu zamani kovalayanlara güldü. Ama bakıyorum ki, işin ağırbaşlı tek tarafı da var yani. tek Bakan, ‘bence suç’ diyor; ‘şu bölümüne bana göre tahkikat desturu verilmeli’ diyor. Sürece müdahale ediyor. Ben, açık ve net söyleyeyim: Sayın İçişleri Bakanı’nın bu ifadelerini ve bu tavrını, bu anlayışını Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ilgisine havale ediyorum. İstirham ediyorum; bu zamani analiz etsinler. Bunun altında ne var, ne yapılmak isteniyor? Ben, ciddiye almayacağım. Ben, işime bakıyorum zaten. her birimiz işimize bakıyoruz. Ama Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ilgisine havale ediyorum. Hiç hoş tek tavır değil. Hem de çok perişan tek tavır.”

“İMAMOĞLU’NA YARIYOR” TARTIŞMASI

“Bu durum İmamoğlu’na yarıyor” yorumlarının hatırlatılması üstüne İmamoğlu “Yahu bu iş Ekrem İmamoğlu’na yarasa ne olur, yaramasa ne olur? Milletimizin devletimizin itibarını aşağı indiriyor bu tavır ve davranış. Bu benim işime yarıyormuş…. Yüzüm mü gülecek yani? bunun benzeri tek şey olur mu ya?Böyle tek şeyden faydalanmak isteyecek tek karakterim yok ki. bendeniz üzülüyorum.. tek bakanın, bunun benzeri ifadede bulunmasından, ben, hicap duyuyorum; utanıyorum, üzülüyorum. Ülkemin bakanı çünkü; ayıp. Ya siz, bakansınız; işleyen süreçte, Yasaya değin olan, Yasanın karar metninin tanımladığı tek sürece bunun benzeri tek yorum yapmaya dahi hakkınız yok sizin. İçişleri Bakanı bunun benzeri konuşamaz” değerlendirmesinde bulundu.

Yayım tarihi
Siyaset olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir