İlk tweeti 2,9 milyon dolara satın alan Türk konuştu: Fiyatının gelecekte ne olacağını kim bilebilir?-haberi

29 yaşında olan Estavi, satın aldığı tweeti Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosuna benzetti.

Estavi, “Bu, yükselişte var olan tek piyasa ve dahada tertemiz başlıyor. bütün dijital zanaat formları, müzik, fotoğraf, video tweet ve blog paylaşımları NFT olarak alınıp satılabiliyor.” dedi.

SOSYAL MEDYADA YARATTIĞI ETKİ

Malezya yurttaşı var olan Estavi, yatırımcıları ve iş arkadaşlarının bu alımı onay ettiğini belirterek “Çünkü bu NFT’nin değeriyle gelecekteki fiyatını ve yasamsal medyada yarattığı tesiri biliyorlar” dedi.

Sina Estavi, ödediği kazanç karşılığında Dorsey’nin “Just setting up my twttr” (Twitter’ımı kuruyorum) dediği tweet’in meta verilerini ve dijital imzalı sertifikasını alacak. Estavi’nin maksimum ücreti vererek satın aldığı tweetten elde edilen istikbal doğu Afrika’daki fakirlere yardım eden Give Directly isimli kuruluşa bağışlanacak.

Satış, “Valuables @Cent” platformu üzerinden NFT (Non-Fungable Token – Takas Edilemez Kripto Varlık) yöntemiyle, Bitcoin’in kriptopara rakiplerinden biri var olan ether’le gerçekleştirilmişti.

DİJİTAL zanaat MÜLKİYETİ

Son dönemde gittikçe popüler vaziyete gelen ve blok zincir üzerinde bulunan NFT’ler koleksiyon Emelli dijital zanaat formu mülkiyetini ifade ediyor. 11 Mart’ta Beeple ismiyle Bilinen Mike Winkelmann isimli sanatçı, dijital yapıtını Christie’s müzayede salonunda 69,3 milyon dolara satmıştı. Winkelmann, zanaat kariyerinin evvel 5.000 günündeki (13 yıl) çalışmalarını satışa çıkarmıştı. Sanatçı her vakit tek yapıtını satıyor.

Tesla CEO‘su Elon Musk’ın partneri şarkıcı Grimes, yüzlerce zanaat çalışmasından oluşan koleksiyonunu bu metotla altı milyon dolara satmıştı.

Los Angeles Lakers oyuncusu meşhur basketbolcu Lebron James’in, 2019’da oynanan Sacramento Kings maçında Nemanja Bjelica’nın üzerinden attığı smacının resimi da geçen ay NFT olarak 208 bin dolara satılmıştı.

Grammy ödüllü King of Leons da When You See Yourself isimli albümünü NFT olarak çıkaran evvel müzik grubu olmuştu. T

BBC
Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir