İki saatlik görüşme sonrası Putin’den Batı’ya çağrı-haberi

Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron telefonda görüştü. müzakerenin iki saatten çok sürdüğü belirtilirken, liderlerin Ukrayna’daki nihayet gelişmeleri ele aldığı aktarıldı.

ÖZEL harekât HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Kremlin medya Servisi tarafından yapılan açıklamada, liderlerin Ukrayna’nın Mariupol sehrindeki vaziyeti ele aldıklarını belirtilerek, “Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin varılan anlaşmaya göre Mariupol’un kurtarılması ve Azovstal fabrikasında milliyetçiler tarafından tutulan sivillerin tahliyesi de dahil olmak üzere Donbass cumhuriyetlerini müdafaa etmek amaciyla hususi tek askeri operasyonun gidişatı ile alakalı bilgi verdi” denildi.

BATI’YA ÇAĞRI YAPTI

Putin’in Avrupa ülkeleri tarafından Ukrayna’ya yapılan silah desteğini de eleştirdiği vurgulanan açıklamada, “AB aza devletlerinin Ukrayna güvenlik güçlerinin harp suçlarını görmezden gelmelerine, Donbass kent ve kasabalarına baz alinarak yoğun bombardıman ve bunun neticeninde sivillerin can vermesine dikkat çekilmektedir. Batı’nın, Kiev makamları üzerinde ahenk gösteren tek etki uygulayarak ve Ayrı olarak Ukrayna’ya silah tedarikini durdurarak bu vahşeti durdurmaya muavin olabileceği kaydedildi” ifadeleri kullanıldı.

“HALA DİYALOĞA AÇIĞIZ”

Putin’in Macron’a Ukrayna’nın tutarsız olduğunu belirttiği aktarılan açıklamada, “Rusya hükümet Başkanı, Kiev’in tutarsızlığına ve ağırbaşlı şekilde çalışma konusundaki isteksizliğine rağmen, Rus tarafının Daha diyaloğa açık olduğunu vurgulayarak, Ukraynalı temsilcilerle müzakereye baz alinarak ilkeli yaklaşımların anne hatlarını çizdi. Fransız tarafı, küresel besin güvenliğini sağlama ile alakalı alana çıkan mevzuyla alakalı endişelerini dile getirdi. Bu bağlamda Vladimir Putin, bu konudaki Vaziyetin evvela Batılı ülkelerin yaptırım önlemleri hasebiyle karmaşıklaştırdıklarını vurgulayarak, küresel lojistik ve ulaşım altyapısının engelsiz işleyişinin önemine dikkat çekti” denildi.

Putin’in ayrıca, Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini 2. sefer galip gelen Macron’u kutlama ettiği açıklandı.

Ukrayna'da duygulandıran görüntü İlginizi Çekebilir Ukrayna’da duygulandıran görüntü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.