İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge! Marketlerde bazı ürünlerin satışına kısıtlama getirildi-haberi

İçişleri Bakanlığı 81 kent valiliğine “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede, tam kapanma sürecinde tatbik edilen sokağa çıkma kısıtlaması ile alakalı usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

MARKETLERİN AÇIK KALACAĞI SAATLER HATIRLATILDI

Bu kapsamda dahada evvel sehirlere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması esnasında esas gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması emeliyle muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında bütün ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların mecburi esas ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında etkinlik gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin sektör günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

ÇOK SAYIDA ÜRÜNÜN SATIŞINA engelleme GETİRİLDİ

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması esnasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek emeliyle alakalı Bakanlıklar, halk kuruluş ve kuruluşları, iş odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan müzakereler neticeninde alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

  • Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların mecburi esas ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında rastgele tek mahsul satışına destur verilmeyecek.
  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden bu yana marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) esas besin ve temizlik ürünlerinin yanı sıra Yalnızca hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.
  • Daha evvel kazançlan içkili mahsul satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, tasit aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına destur verilmeyecek.

DENETİMLER SIKILAŞTIRILACAK

Bu esaslar doğrultusunda genel Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe genel Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ait tebliğler ve kontroller eksiksiz adina getirilecek. Uygulamada rastgele tek aksaklığa alan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir