İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge! İşte madde madde 17 günlük tam kapanma tedbirleri-haberi

Türkiye’nin salgınla mücadelesinde evvel kez tam kapanma uygulamasına geçiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan Perşembe gününden 17 Mayıs Pazartesi gününe civarindan tam kapanma süreceğine girileceğini açıkladı. Erdoğan’ın açıklamasının derhal peşinden İçişleri Bakanlığı, tam kapanma konulu genelge gönderdi.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Genelgeye göre; hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe bugünü saat 19.00’da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi bugünü saat 05.00’de bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak emeliyle Bir takım yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak.

MUAFİYETİ KÖTÜ KULLANANLARA karar VAR

Sokağa çıkma kısıtlamasına baz alinarak tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı genelgede açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve bunun için bağlı olarak vakit ve güzergâh ile sınırlı olup,  ters vaziyetler muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara mevzu edilecek.

MARKET, MANAV VE KASAPLAR BELİRLİ SAATLERDE AÇIK OLACAK

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuru yemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında etkinlik gösterebilecek, vatandaşlarımız mecburi ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler.

ZİNCİR MARKETLER sektör GÜNÜ KAPALI

Yukarıda anlatilan uygulama zincir ve süper marketler amaciyla haftanın altı bugünü olabilitesi çok olacak, zincir marketler sektör günleri kapalı kalacak.

RESTORANLAR Yalnızca PAKET SERVİS HİZMETİ VERECEK

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane benzeri yerler) Yalnızca paket servis şeklinde etkinlik gösterebilecekler.

Yeme-içme yerleri ile online aş sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna eşit gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe civarindan 24 saat asalına göre paket servis yapabilecek. Yeme-içme yerleri ile online aş sipariş firmaları Ramazan ayının bitmesiyle birlikte saat 01.00’e civarindan paket servis yapabilecek.

FIRINLAR AÇIK OLACAK

Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin Yalnızca ekmek satan bayileri açık olacak (Bu iş yerlerinde Yalnızca ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir). Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde var olan fırına gidip gelebilecekler.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla Yalnızca market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, yol aralarında netlikle satış yapılmayacak.

BAZI SEKTÖRLER HARİÇ TÜM İŞ YERLERİ KAPALI OLACAK

Sokağa çıkma kısıtlaması esnasında yukarıda anlatilan esas gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması emeliyle muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında bütün ticari işletme, iş yeri ve/veya ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde surat yüze hizmet verilmeyecek.

OTEL REZERVASYONU MUAFİYET GETİRMEYECEK

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak var olan dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası yolcu kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak olup bu dönemde konaklama tesisleri Yalnızca mecburi durumlara bağlı olarak yolcu destur dokümanı alan kişilere hizmet verebilecekler.

TURİSTLER DIŞINDAKİ YABANCILAR KISITLAMAYA TABİ

Yabancılara baz alinarak sokağa çıkma kısıtlamasına değin muafiyet Yalnızca turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa tek vakit amaciyla ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, belli tek süre savunma statüsündekiler veyahut beynelmilel savunma müracaat ve durum sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

İHTİYAÇLAR VEFA DESTEK GRUPLARINCA KARŞILANACAK

Tam kapanma sürecinde kendisinin ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri ıslak gruplarındaki veyahut ağır hastalığı var olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri esas ihtiyaçları VEFA yasamsal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuyla alakali neden çalisan görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların tek vakit evvel giderilmesi itibariyle İhtiyaç duyulan tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacak.

ŞEHİRLER ARASI yolcu KISITLAMASI

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak var olan 29 Nisan 2021 Perşembe bugünü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi bugünü saat 05.00’e civarindan vatandaşlarımızın şehirler arası seyahatlerine mecburi haller dışında destur verilmeyecek.

Şehirler arası yolcu kısıtlamasının istisnaları;

Zorunlu tek kamusal görevin ifası kapsamında alakalı Bakanlık veyahut halk kuruluş veyahut kuruluşu tarafından görevlendirilmiş var olan halk görevlileri (müfettiş, denetmen vb.) kuruluş kimlik kartı ile birlikte görev dokümanını ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacak.

Kendisi veyahut eşinin, vefat eden birinci derece yakınının veyahut kardeşinin cenazesine katılmak amaciyla veyahut cenaze atama işlemine refakat etmek emeliyle rastgele tek cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veyahut ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye civarindan bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına İhtiyaç duyulan yolcu destur dokümanı oluşturulacak.

Cenaze atama ve defin işlemleri kapsamında müracaat yapacak vatandaşlarımızdan rastgele tek belge ibrazı istenilmeyecek olup sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden İhtiyaç duyulan sorgulama yolcu destur dokümanı düzenlenmeden evvel otomatik olarak yapılacak.

Zorunlu durum Sayılacak Durumlar;

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile derhal sevk var olan ve/veya dahada evvelce alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
 • Kendisi veyahut eşinin, hastanede rehabilitasyon gören birinci derece yakınına veyahut kardeşine refakat edecek var olan (en çok iki kişi),
 • Bulunduğu şehre nihayet 5 vakit içinde gelmiş olmakla birlikte kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek istek eden (5 vakit içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
 • ÖSYM tarafından duyuru edilmiş merkezi imtihanlara katılacak olan,
 • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
 • Özel veyahut kamudan günlü sözleşmeye çağrı yazısı olan,
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilen, kişilerin mecburi vaziyeti bulunduğu onay edilecek.

Vatandaşlar, yukarıda anlatilan mecburi hallerin varlığı seklinde bu vaziyeti belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı’na ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık içerisinde oluşturulan yolcu İzin Kurullarından destur almak kaydıyla yolcu edebilecekler. yolcu İzin dokümanı verilen kişiler yolcu süreleri süresince sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Tam kapanma sürecinde yolcu destur taleplerinde yaşanabilecek artış göz önünde bulundurularak Vali ve Kaymakamlarımızca yeteri civarindan sayıda çalisan görevlendirilmesi başta olmak üzere yolcu destur taleplerinin hızlı tek şekilde değerlendirilerek karara bağlanabilmesi amaciyla her biçimde önlem alınacak.

İZİN BELGESİ OLMAYANA BİLET KESİLMEYECEK

Belirtilen asama içinde uçak, tren, gemi veyahut otobüs benzeri toplu ulaşım aracıyla yolcu edecek kişilere biletleme işlemi yapılmadan evvel netlikle yolcu destur belgesinin olup olmadığı denetim edilecek, olabilitesi çok tek yolcu izninin bulunması seklinde biletleme işlemi gerçekleştirilecektir.

Uçak, tren, gemi veyahut otobüs benzeri toplu taşıma araçlarıyla yapılacak seferlerde yolcuların araçlara kabulü döneminden evvel HES kodu sorgulaması kati yapılacak ve tanılı/temaslı benzeri sakıncalı tek Vaziyetin olmaması seklinde araca alınacaktır.

ŞEHİRLER ARASI TOPLU TAŞIMADA YÜZDE 50 KAPASİTE

Şehirler arası etkinlik gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında anlatilan yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu onay edebilecekler ve araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 dolu tek boş) şekilde olacak.

KAMUDA DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMA SİSTEMİNE GEÇİLECEK

Tam kapanma sürecinde sağlık, güvenlik, aciliyetli çağrı benzeri ağırbaşlı görev alanları dış olmak üzere halk kuruluş ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi amaciyla İhtiyaç duyulan var olan minimum çalisan seviyesine düşülecek (asgari çalisan seviyesi toplaminda çalisan sayısının % 50’sini aşmayacak ölçüde) şekilde uzaktan veyahut dönüşümlü çalışmaya geçilecek.

Bu dönemde;

 • Uzaktan ve dönüşümlü çalışmaya elbet halk personeli, rastgele tek hususi muafiyete sahip olmamaları hasebiyle başka vatandaşlarımızın elbet olduğu esaslar haricinde ikametlerinden ayrılmayacaklar.
 • Kamu kuruluş ve kuruluşlarının hizmet binalarında/yerlerinde görev alacak halk personeli amaciyla görevli yönetici tarafından bu vaziyeti alana koyan görev dokümanı düzen edecek ve görevli olduğu vakit dilimi içinde ikameti ile işyeri arasındaki güzergahla sınırlı şekilde muafiyete elbet olacak.

MEVSİMLİK İŞÇİLER

İller arası hareketliliğin mecburi olduğu mevsimlik tarım işçileri, hayvancılık ve arıcılık faaliyetlerinde salgınla ugras koşullarına ahenk gösteren devinim edilebilmesi amaciyla tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda valilikler tarafından İhtiyaç duyulan tedbirler eş zamanlı olarak alınacak, bu bağlamda mevsimlik tarım işçilerinin iller arası hareketliliği ile konaklayacakları alanlarda alınacak tedbirler ve iller arası hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri ile alakalı Bakanlık tarafından tertemiz tek genelge yayımlanıncaya civarindan 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı genelgede için esaslara göre devinim edilecek.

SİTE YÖNETİMLERİNE mesuliyet VERİLECEK

Tam vakit uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması tedbirinin ev sitelerinde de uygulanmasını saglamak etmek emeliyle site yönetimlerine mesuliyet verilecek, site içinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin (özellikle çocukların ve gençlerin) ikametlerine dönmeleri ile alakalı uyarılmaları sağlanacak.

SOKAK HAYVANLARI DA UNUTULMADI

Sokağa çıkma süresi süresince yol hayvanlarının beslenmelerine hususi önem verilecek, bu kapsamda Vali/Kaymakamlar tarafından mahalli yönetimler, alakalı halk kuruluş ve kuruluşları ile İhtiyaç duyulan koordinasyon tesis edilerek yol hayvanlarının aç kalmaması amaciyla İhtiyaç duyulan tedbirlerin alınacak, bu amaçla başta hayvan barınakları olmak üzere park, bahçe, orman benzeri yol hayvanlarının doğal hayat alanlarına itinali olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılması sağlanacak.

DENETİM FAALİYETLERİNİN ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASI

Tam kapanma döneminde kolluk kuvvetlerinin tam kapasiteyle denetim faaliyetlerine katılımı sağlanacak, özellikle sokağa çıkma ile şehirlerarası yolcu kısıtlamaları başta olmak üzere kolluk kuvvetleri tarafından kapsamlı, geniş katılımlı, tesirli ve devamlı denetim faaliyetleri planlanarak uygulamaya geçirilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında;

Muafiyet tanınan işyerlerinde çalışıldığına değin gerçeğe ters belge düzenlenmesi, Özel sağlık kuruluşlarından sahte Buluşma alınması, Fırın, market, bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi veyahut tatlıcılara çıkış serbestisinin maksadını aşan şekilde kullanımı (markete ailece gidilmesi gibi), Rençper Kayıt Belgesinin (ÇKS) amaç dışı kullanılması benzeri vaziyetlerde muafiyetlerin gittikçe yükselen tek sıklıkla kötüye kullanıldığı göz önünde bulundurularak, bu suistimallerin önlenmesi emeliyle kolluk kuvvetleri tarafından her biçimde önlem alınacak ve yapılacak denetimlerde bu hususların denetimi özellikle sağlanacak.

İZİN BELGESİ OLMAYANLARIN SEYAHATLERİNE İZİN VERİLMEYECEK

Şehirler arası yolcu kısıtlamasının etkinliğinin artırılması emeliyle şehirlerin bütün giriş ve çıkışlarında (iller arası koordinasyon sağlanmak kaydıyla) denetim noktaları oluşturulacak, denetim noktalarında görevlendirilecek yeteri civarindan sayıda kolluk personeli (trafik ve asayiş birimlerinden) marifetiyle toplu ulaşım araçlarıyla veyahut hususi araçlarla yolculuk edenlerin yolcu destur vesikalarının olup olmadığı kati tetkik edilecek ve olabilitesi çok tek mazereti/muafiyeti var olmayan kişilerin şehirler arası seyahatlerine destur verilmeyecek.

KOLLUK KUVVETLERİ GÖREVLENDİRİLECEK

Tam vakit sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak var olan tam kapanma döneminde, vatandaşlarımızın Yalnızca esas ihtiyaçlarının giderilmesi emeliyle açık tutulacak fırın, market, bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcı benzeri işyerlerinin etrafında İhtiyaç duyulan kontrollerin yapılabilmesi amaciyla yeteri civarindan sayıda kolluk personeli görevlendirilecek; yürütülecek devriye ve denetim faaliyetlerinde, bu işyerlerinin kaidelere uyup uymadıkları ile vatandaşlarımızın bu iş yerlerine gidişlerinde araç kullanmama ve ikametlerine en yakın yere gitme kaidenine riayet edip etmedikleri denetim edilecek.

Yukarıda anlatilan esaslar doğrultusunda genel Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe genel Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada rastgele tek aksaklığa alan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususunda;

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF YERLERİN VE KİŞİLERİN LİSTESİ

Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde kaide dışı kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla;

 1. TBMM azaları ve çalışanları
 2. Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dâhil)
 3. Zorunlu halk hizmetlerinin sürdürülmesi amaciyla İhtiyaç duyulan halk kuruluş ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, ihtiyar bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT vb.), buralarda çalışanlar ile ibadethanelerdeki inanç görevlileri, aciliyetli Çağrı Merkezleri, Vefa yasamsal Destek Birimleri, İl/İlçe Salgın denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde görevli olanlar ve gönüllü olarak görev verilenler, cemevlerinin dede ve görevlileri
 4. Kamu ve hususi sağlık kuruluş ve kuruluşları, eczaneler, baytar klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, hekimler ve baytar hekimler
 5. Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil)
 6. İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ait etkinlik yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar
 7. Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar
 8. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar
 9. Tarımsal üretime ait zirai ilaç¸ tohum, fide, gübre vb. ürünlerin satışı yapılan işyerleri ve buralarda çalışanlar
 10. Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları
 11. Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde veyahut lojistiğinde (kargo dahil), vatan içi ve vatan dışı taşımacılık, depolama ve alakalı faaliyetler kapsamında görevli olanlar
 12. Oteller ve konaklama yerleri ile buralarda çalışanlar
 13. Sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, hayvan barınakları/çiftlikleri/bakım merkezlerinin görevlileri/gönüllü çalışanları ve 7486 sayılı Genelgemizle oluşturulan Hayvan Besleme Grubu üyeleri
 14. İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının mecburi ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,
 15. Gazete, dergi, radyo ve tv kuruluşları, medya takip merkezleri, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları
 16. Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar
 17. Sebze/meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar
 18. Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri, üretilen ekmeğin dağıtımında görevli var olan otomobiller ile buralarda çalışanlar
 19. Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, sağlık kurumu ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar
 20. Doğalgaz, elektrik, yakit sektöründe stratejik olarak etkinlik gösteren hatri sayilir büyüklükte tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi) ile bu yerlerde çalışanlar
 21. Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması koşul olan iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar ile servis hizmeti saglamak üzere görevde olduklarını belgelemek koşulu ile teknik servis çalışanları
 22. Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları
 23. Mahalli idarelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, karla mücadele, ilaçlama, itfaiye ve kabirlik hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personeli
 24. Şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, ticari taksi vb.) sürücü ve görevlileri
 25. Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı esas ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar
 26. İş sıhhati ve güvenliği ile iş yerlerinin güvenliğini sağlamak emeliyle iş yerlerinde bulunması İhtiyaç duyulan var olan çalışanlar (iş yeri hekimi, güvenlik görevlisi, bekçi vb.)
 27. Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu benzeri “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veyahut refakatçileri
 28. Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile kişisel münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri koşulu ile)
 29. Yurt içi ve vatan dışı yarışma ve kamplara katılacak var olan ulusal sporcular ile seyircisiz oynanabilecek şuurlu spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve başka görevliler
 30. Bankalar başta olmak üzere vatan çapında yaygın hizmet ağı var olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla)
 31. ÖSYM tarafından duyuru edilmiş merkezi imtihanlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne adayi veyahut babadan tek refakatçi) ile imtihan görevlileri
 32. İl/İlçe genel Hıfzıssıhha Kurullarınca destur verilen, şehirlerarası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde bulunan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar
 33. Zorunlu müdafi/vekil, duruşma, ifade benzeri yargısal sorumluluklarin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar
 34. Araç denetim istasyonları ve buralarda çalışan çalisan ile araç denetim randevusu bulunan taşıt sahipleri,
 35. Milli Eğitim Bakanlığı EBA LİSE TV MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere Bakanlığa bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında çalışmaları süre gelen uzaktan eğitim video çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerini yürütmekte var olan veyahut mevzubahis çalışmaların koordinasyonunu sağlayan personel
 36. Profesyonel site yöneticileri ile apartman/site yönetimince düzen eden görevli olduklarına değin vesikayı ibraz etmek ve ikametleriyle görevli oldukları apartman veyahut sitelere gidiş-geliş güzergâhıyla sınırlı olmak kaydıyla apartman ve sitelerin temizlik, ısınma vb. işlerini adina getiren görevliler
 37. İş yerinde bulunan hayvanların hergün bakım ve beslenmelerini yapabilmek amaciyla ikamet ile işyeri arasındaki güzergâh ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvan satışı yapan iş yerlerinin sahipleri ve çalışanları
 38. Sadece yarış atlarının bakım ve beslenmelerini ve yarışlara hazırlık antrenmanlarını uygulamak ve ikamet ile yarış veyahut idman alanı arasındaki güzergâhla sınırlı kalmak kaydıyla at sahipleri, antrenörler, seyisler ve başka çalışanlar
 39. Sadece ilaçlama faaliyetleri amaciyla mecburi var olan güzergâhlarda kalmak ve bu vaziyeti belgelemek kaydıyla iş yerlerinin haşere ve başka zarar veren böceklere karşı ilaçlamasını yapan firmalarda görevli olanlar
 40. Muafiyet nedenine bağlı olmak ve ikametlerinden işyerlerine gidiş/gelişleri ile sınırlı olmak kaydıyla hür muhasebeciler, hür muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ile çalışanları
 41. 10.00-16.00 saatleri arasında sayıları Banka yönetimlerince belirlenecek şekilde sınırlı sayıda şube ve çalisan ile hizmet verecek var olan banka şubeleri ile çalışanları
 42. Nöbetçi noterler ile buralarda çalışanlar.
17 hergün tam kapanma kapsamında 7 sektör dış işletmelerin faaliyetlerine ara verildi

17 hergün tam kapanma kapsamında 7 sektör dış işletmelerin faaliyetlerine ara verildi
Tam kapanma döneminde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak yerlerin ve kişilerin listesi açıklandı

Tam kapanma döneminde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak yerlerin ve kişilerin listesi açıklandı
Şehirler arası yolcu kısıtlamasının detayları netleşti! İzin belgesiz bilet kesilmeyecek

Şehirler arası yolcu kısıtlamasının detayları netleşti! İzin belgesiz bilet kesilmeyecek
Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir