İçişleri Bakanlığı’ndan Fazilet durağı için İmamoğlu hakkında soruşturma izni-haberi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosu’nun yürüttüğü soruşturmada, İBB Hukuk Müşavirliği’nin dosyaya gönderdiği evvel dokümanların gelişi iyi hazırlandığı, otobüs içi görüntülerle gönderilen veriler arasında çelişkiler olduğu belirlenmişti. Savcılığın bu tespiti üzerine, İBB haklar Müşavirliği’ne müzekkere gönderdiği ve doğru verilerin gönderilmemesi seklinde görevliler ile alakalı “resen soruşturma” yapılacağı ihtarında bulunulmuştu. İçişleri Bakanlığı sorumluluğu olduğu için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Birinci haklar Müşaviri Eren Sönmez, haklar Müşaviri Özge Vural Öztürk ve reis Danışmanı Murat Ongun ile alakalı tahkikat desturu verilmesine karar verdi.

“ARAÇ İÇİ GÖRÜNTÜLERLE VERİLEN BİLGİLERLE UYUŞMUYOR”

Savcılık tahkikat esnasında İBB’den gönderilen dokümanların yanlış veriler içerdiğini tespit etmiş ve bu vaziyetle alakalı yazılı olarak da ikazda bulunmuştu. Savcılık yazısında “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’ndan İhtiyaç duyulan bilgi ve görüntüler istek edilmiş, görevli güvenlik mensupları tarafından da defaatle gidilip evrakın akıbeti sözlü olarak sorulduğu halde, yazılarınız ile bildirilen verilerin yeteri civarindan açıklayıcı ve ayrıntılı olmadığı, istenilen yanıtları karşılamadığı, gelişi iyi şekilde hazırlandığı, araç içi görsel kayıtları ile gönderdiğiniz veriler arasında ikilem bulunduğu tespit edilmiştir. Tarafınızdan gönderilen excel formatındaki kayıtlara göre 9. durak olarak görünen Fazilet durağında 71 yolcunun bindiğinin yazılı olduğu, kamera kayıtlarına göre hat süresince hiçbir durakta tek seferde 71 yolcunun bindiğine ait rastgele tek veri olmadığı anlaşılmıştır ” denildi.

ONGUN’A perişan laf SORUŞTURMASI

İBB haklar Müşavirliği’nden gönderilen tertemiz vesikalarda bu durakta hiç yolcunun binmediği bildirildi. İçişleri Bakanlığı Ayrı olarak İBB reis Danışmanı Murat Ongun hakkında, Beylikdüzü Belediyesi Daha önceki AK Parti Grup Başkanvekili avukat Mücahit Birinci’ye baz alinarak perişan laf detayli sözü hasebiyle tahkikat desturu verilmesine de karar verdi.

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir