İBB Meclisi’nde ağaç tartışması: ‘Bu konuda söz söyleyecek en son parti AK Parti’dir’-haberi

İBB Meclisi’nin mart ayı oturumlarının evvel birleşiminde İBB’nin Beşiktaş’taki Dolmabahçe ve Çırağan Caddelerinde 100’ün üzerinde kanserli çınar ağacının  adina yenilerini dikerek başlattığı çalışma gündeme geldi.

Kesilen ağaçlar ile alakalı konuşan AKP’li Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu, Cumhurbaşkanı’nın belediye başkanlığından bu yana çevre ile alakalı çığır açan adımlar attığını belirterek var İBB yönetiminin çevre konusundaki sicilinin bozuk olduğunu savundu.

Kabahasanoğlu şunları söyledi:

* 8 adet ağacın halk yararı olduğu amaciyla Tamamiyle yasal mevzuata ahenk gösteren tek şekilde tek yerden başka tek yere nakledilmesi ile alakalı İstanbul, yolcu olaylarına şahit olmuştu. Türkiye’nin milyarlarca dolar kaybı oldu.

* O vakit o eylemleri gerçekleştirenlere kahraman diyen belediye başkanımız, bu erken 112 adet ağaçla alakalı Daha çıkıp kamuoyuna tek kelime söyleyebilmiş değil.

* bendeniz Türkiye’deki çevre hassasiyeti var olan herkesten o günkü gösterdikleri hassasiyeti bu erken de göstermesini bekliyorum. Bizim amaciyla ağaç önemlidir. Biz ağacın ayakta can vermesi gerektiğine inanırız. Öncelik ağaçların yaşatılması olması lazım.

“BU KONUDA AK PARTİ EN nihayet KONUŞACAK PARTİ”

Söz alan cumhuriyet milletçe partisi Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da bu izahı popülizm olarak niteleyerek şunları söyledi:

* Doğa, ağaçlar, ormanlar üstüne en nihayet laf söyleyecek var olan parti AK Parti’dir. HES’lerle Karadeniz’e dereleri ve ormanları kurutan AK Parti’nin kendisi, Hava meydanı yapacağız diye 13 milyon ağacı şimal Ormanları’ndan kesen AK Partinin kendisi.

* dahada geçtiğimiz hafta içinde zeytin ağaçlarının bulunduğu alanlara yeralti maden açma desturu veren AK Parti’nin kendisi. Şimdi kendisinin dönemlerinde yapmadıkları işler amaciyla çıkmış bugünkü İBB idarenini suçluyor. Oradaki çınarların kuruması ve kesilmesi hepimizin vicdanını kanatıyor. Ama bugünün mevzusu değil. Çırağan Caddesi’nde geçen dönemde çok sayıda ağaç hastalandı, can verdi ve kesildi. bu erken bu hastalık ayni ritimde devam ediyor.

* Ağaçlar, çınar kanseri deney et tek hastalık hasebiyle öldüğü amaciyla ve ağırbaşlı de çevresel tehdit oluşturduğu amaciyla kesilmek zorunda kalmıştır. adina tertemiz baştan çınar ağaçları dikiliyor. Önce tek AK Parti kendine baksın. eğer bu konuyla alakali samimiyetle tek şey uygulamak istiyorlarsa sayın Cumhurbaşkanı tarafından geçtiğimiz hafta onaylanan zeytin sahalarına, yeralti maden işletme ruhsatı verilmesi meselesinin onayından vazgeçmeleri gerekiyor.

Oturumu yöneten İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul, kendisinin de Beşiktaş’ta yaşadığını söyleyerek bu konuyla alakali kamuoyuna İBB tarafından yeteri civarindan İzah yapmadığını, çınarların hasta kisi olduğu amaciyla kesildiğini burada öğrendiğini söyledi.

“ZEYTİN AĞAÇLARI 20-30 YILDA YETİŞİYOR”

İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı da AKP’nin çevre politikalarını eleştirerek şu ifadeleri kullandı:

* Madenlerle alakalı kanun çıktı, zeytinlikler madenciliğe açılıyor. Zeytin ağaçları 20-30 senede yetişiyor. Biz madenleri çıkaralım ardindan zeytin ağaçlarını koyarız diye tek mantık olabilmektedir mi? yeryüzünde madenler amaciyla zeytin ağaçlarını katleden tek adet memleket söyleyin. Bunu tek bir Brezilya’da Latin Amerika’da yaparsınız. Bizim ülkemiz bu civarindan fakir değil. İklim ve çevre ile alakalı AK Parti’nin politikaları yanlıştır, hayat normlarını uymamaktadır.

* En nihayet örneği de: bütün hayat kapatırken biz nükleer santral açıyoruz” diye konuştu. ak parti Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş ise “Biz 20 yılda, 50 senede yapılan ağaçlandırmanın 1.5 katını yapmışız. Ağaçlandırmada Avrupa’da birinci, yeryüzünde dördüncüyüz. Biz yeraltında ve yerüstündeki bütün madenleri çıkarıp milletimizin zenginliğine zenginlik katacağız. Kimse engel olamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.