Hindistan’da büyük kriz: Oksijen tankları trenlerle taşınıyor, hastalar beklerken bir bir ölüyor-haberi

Tüm yeryüzünde Hayatı menfi etkilen koronavirüs salgını, Hindistan’ın sağlık sisteminin çökme aşamasına gelmesine neden oldu. Ülkede hergün saptanan olay sayıları 350 binlere yaklaştı ve milyonlarca ağır hasta, hastaneleri doldurdu. Ülkenin batısındaki Gucarat, Maharaştra eyaletleri, kuzeyindeki Haryana eyaleti ve merkezindeki Madya Pradeş eyaletindeki hastaneler, oksijen tanklarının Tamamiyle tükenmek üzere olduğunu duyurdu.

YETERLİ OKSİJEN SAĞLANAMIYOR

Başkent Delhi’deki Sir Ganga Ram Hastanesi’nde ise cuma bugünü 25 hastanın yeteri civarindan oksijen sağlanamadığı amaciyla hayatını kaybettiği açıklandı. sağlık kurumu yetkilileri aciliyetli yardım çağrısında bulunarak 60 hastanın dahada ölmek üzere olduğunu duyurdu. Oksijen tankı, gece saatlerinde hastaneye ulaştırıldı.

TRENLERLE OKSİJEN TAŞINIYOR

Hastanelerde oksijen tanklarındaki azalma, ülkenin Demiryolu Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Ülke çapında başlatılan uygulama kapsamında, trenlerle Bir hayli eyalete oksijen tankları taşınıyor. sağlık yetkilileri, bu uygulamanın, olay artışları hasebiyle tek vakit dahada ayni ritimde devam edeceği görüşünde.

HASTALAR BEKLERKEN ÖLÜYOR

Ülkedeki Bir hayli hastanede, hastaların rastgele tek yatağa nakledilemeden hayatını yitirdiği ifade edildi. Ülkede 7 ay evvel salgına bağlı olarak eş tek oksijen meselesi yaşandığı, ama şu anda tertemiz dalga ile yaşanan oksijen probleminin çok dahada perişan olduğu bildirildi. Hindistan’daki hastanelerin çoklukla oksijen stokunun yüzde 15’ini kullandığı, ama tertemiz dalgayla bu oranın yüzde 90’a civarindan çıktığı açıklandı. Öte yandan, can kayıplarındaki artış hasebiyle can veren hastaların açık havada yakıldığı bildirildi.

HİNDİSTAN’DA nihayet DURUM

Hindistan’da nihayet açıklanan bilgilere göre 24 saate 345 bin 147 olay tespit edildi, iki bin 621 kişi de hayatını kaybetti. Ülkede toplaminda olay sayısı 16 milyon 610 bin 481’e, iyileşenlerin sayısı ise 13 milyon 867 bin 997’ye ulaştı. Ülke genelinde iki milyon 552 bin 935 etkin olay bulunuyor.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir