Her daireye 1 otopark dönemi sona erdi! Artık metrekareye göre değişecek-haberi

Resmi Gazete ‘de yayınlanan Otopark Yönetmeliği, konutlarda bahçelere açık ve kapalı otopark alanı yaratma hakkı getirdi. Konutun bulunduğu parselin otopark gereksinimi, bahçe niteliğini ortadan kaldırılmadan, taban altında inşaat yapılarak karşılanacak. Bu stil tek otopark alanı yaratıldığında, üstü 30 santimetre toprak örtüsüyle kaplanıp, yeşillendirilecek.

Otopark giriş ve çıkışları ön ile art bahçeden de sağlanabilecek. Sokağa 5 metre mesafesi bulunan evlerde, yapı cephesinden iki metre dışarıya civarindan alanı boş bırakarak, sokaktaki yaya trafiğine engel olmamak şartıyla otopark alanı oluşturulacak. Yönetmeliği göre, tek bağımsız bölümlü, villa benzeri yapılarda, yaya kaldırımında geçişleri engellememek kaydıyla, bütün bahçe alanı otopark benzeri düzenlenebilecek.

ŞARJ ÜNİTESİ ZORUNLULUĞU

Zorunlu otopark adedi 20 ve üzerinde olan, tertemiz yapılacak binalarda, otopark alanının yüzde 5’i elektrikli araçlara ayrılacak ve şarj ünitesi mecburi vaziyete gelecek.

Yönetmelikte, tertemiz yapılacak bölge otoparkları ile alışveriş merkezlerinde, alanın yüzde 10’u elektrikli araçlara ayrılacak ve şarj ünitesi kurulması mecburi olacak.

HER DAİREYE tek OTOPARK DÖNEMİ SONA ERDİ

Yönetmelikte, binalarda, 80 metrekare altı her üç ev amaciyla tek adet, 80 metrekare ile 120 metrekare arası her iki ev amaciyla tek adet, 120 metrekare ve üzerinde var olan her ev amaciyla tek adet, 180 metrekare üstü her ev amaciyla ise iki adet otopark alanı oluşturulması karara bağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir