Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Uzaktan çalışma yaygınlaşacak-haberi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CNN Türk’e konuk oldu. bakanimiz Elvan, koronavirüs pandemisi ve ekonomiye tesirleri ile alakalı açıklamalarda bulundu.

“UZAKTAN ÇALIŞMA YAYGINLAŞACAK”

Bakan Elvan “Bu sene borçlanma ayni ritimde devam ediyor. hayat borçlanma problemi ile yüzleşmek zorunda. Nasıl tek yaklaşım içinde olacak ülkeler? Sistem nasıl dönecek? Kovid’in getirdiği tek başka husus da insanların artık dijitalleşmeye dahada çok önem verdiğini görüyoruz. Beklediğimizin ötesinde tek gelişme olacağını düşünüyorum. ülkemiz dijitalleşme alanında çok mühim adımlar attı. Uzaktan çalışma tekrar en mühim hususlardan biri olacak. Uzaktan çalışmanın ağırbaşlı şekilde yaygınlaşacağını düşünüyorum” dedi.

İşte bakanimiz Elvan’ın konuşmasından satır başları:

“Türkiye’nin başka ülkelere göre tek avantajı var. Bizim mahsul çeşitliliğimiz laf konusu. Neyi istersek onu üretebiliyoruz. Geçmişte Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünüp de doğu Avrupa’ya yatırım yapanların pişman olup “Keşke Türkiye’ye yatırım yapsaydık” dediğini biliyoruz. Türkiye, mahsul çeşitliliği açısından kapasitesi geniş.

“KÜRESEL ÖLÇEKTE KOORDİNASYONA İHTİYACIMIZ VAR”

Çok enteresan Bir takım rakamlar var. Faizlerin artması ile birlikte fon akışı gelişmek var olan ülkelere durma noktasına geldi. kazanç saglama ihtiyacı olan, gelişmekte var olan ülkelerin bundan sonraki süreçte zorlanacağını dile getirmek istiyorum. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tahvil faizlerindeki artışların bu ülkelere mühim tesiri olacağını dile getirmek istiyorum. Küresel ölçekte mühim tek koordinasyona ihtiyacımız var.

“İŞÇİLERİMİZ HER FEDAKARLIĞI YAPIYOR”

Mart 2020’den 2021’ye göre istihdamda dahada iyi konumda olduğumuzu dile getirmek istiyorum. Merkezi yönetim bütçemizden 2020-2021 çagi 78.6 milyar lira. İşsizlik fonu ödemelerini de dahil edince virüs ile mücadelede 133.7 milyar lira. Ücretsiz destur desteklerimiz var. Esnaf kredi ertelemelerimiz var. Kooperatif ertelemeleriz var. Bu ertelemelerin de toplaminda meblağı 206 milyar lira. basit tek asama değil. Biz korona vakasının bu civarindan uzunca süreceğini düşünmemiştik. bunun için karşın oldukça iyi gidiyoruz. İmkanlarımız ölçüsünde vatandaşlarımıza destek veriyoruz. Esnaflarımız da güç günler geçirdi. Sağlıkçılarımız müthiş tek fedakarlık gösterdiler. İşçilerimizin de her fedakarlığı yaptığını görüyoruz. Onlara da huzurlarınızda çok teşekkür etmek istiyorum.

“BU DİNAMİK BİR SÜREÇ”

Kovid-19 sürecinde 206 milyar liralık tarım Kredi, esnaf kredi ile vergi ve prim borcu ertelendi. Bu meblağ sene nihayetinde 219 milyar Lira olacak. Bu canli tek süreç. Gelişmelere bakacağız. Kısa çalışma ödeneğini uzattık örneğin. Salgının seyri, aşılamanın hızı bunların hepsi önemli. Şu vakit iyi gidiyoruz. Dolayısıyla eğer tertemiz tek şok ile karşı karşıya kaldık. tabiki hükümet olarak üzerimize düşeni yapacağız.

“2021 YILINA GÜÇLÜ OLARAK GİRDİK”

2020 yılının büyümelerinde Çin ile birlikte müspet kapatan memleket olduk. 2020 yılının evvel çeyreğinde istek çekişli tek büyüme görüyoruz. 2020’de yüzde 1.8’lik tek büyüme gerçekleştirdik. İkinci çeyrekte Kovid ile birlikte tek küçülme mevzubahis oldu. tek Kovid zamani yaşıyorsunuz ve fevkalade tek tablo yaşıyorsunuz. İç talepteki canlanma sonu Eylül başında tedbirler alındı. Tüketici kredilerinde vade 36 aya çekildi. Bu tür fevkalade vaziyetlerde Bir takım tedbirler alınmak zorunda ve biz bu tedbirler sayesinde 2021 seneye kuvvetli olarak girdik.

“İHRACAT PERFORMANSIMIZ ÇOK İYİ GİDİYOR”

İlk üç ay 50 milyar dolarlık dışsatım gerçekleştirdik. İhracat performansı olarak oldukça iyi gidiyoruz. Bizim ihracatımız ne olacak? Yüzde 16 ile 20 arasında tek artış olacağını öngörüyoruz. Belki evvel kez bu sene 200 milyar doları ihracatta yakalayacağız. Makine teçhizat yatırımlarda artış olduğunu görüyoruz. 2021 senesi oldukça nitelikli sıhhatli ve sürdürülebilir tek sene olacak. 2021 yılını özetleyecek olursak dahil ve dış talebin balansta olduğu, ücret istikrarının gözetildiği, bizim yapısal reformlarımızın desteklediği tek büyüme olacak.

“YÜZDE 5’İN ÜZERİNDE BÜYÜME BEKLİYORUZ”

Vaka sayılarındaki düşüş turizmin de önünü açacak benzeri duruyor. Burada avantaj olarak gördüğüm tek husus şu; AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ biliyorsunuz çok hızlı toparlanıyor. Önümüzdeki asama aşılama hızına baktığımızda su ülkelerinde de müspet gidiyor. Bu bize neyi sağlayacak? İhracat performansımıza katkı sağlayacak. Hazirandan ardindan ekonomide büyüme bekliyoruz. sene bütününe bakınca bendeniz 5’in üzerinde tek büyüme gerçekleşeceğin düşünüyorum. ülkemiz açısından küresel büyüme bizim büyümemize müspet etki edecek.”

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir