Hazar Denizi’ndeki şiddetli patlamanın gerçekleştiği çamur volkanı görüntülendi-haberi

Azerbaycan açıklarında Bir gün evvel gerçekleşen Hazar Denizi‘ndeki patlamanın yasamsal medyada ve web sitelerinde paylaşılması, yurttaşları kaygıya sürüklemişti. Bunun üstüne Azerbaycan hükümet yakit Şirketi tek İzah yaptı.

PATLAMA DOĞAL GAZ SAHASINDAN 10-12 KİLOMETRE mesafede GERÇEKLEŞTİ

Söz konusu patlamanın Ümid doğalgaz sahasından 10-12 kilometre uzaklıkta gerçekleştiğini belirten şirket, “SOCAR’ın direk denetimi altındaki açık deniz platformları ve endüstriyel tesislerde rastgele tek talihsiz kaza yaşanmadı ve çalışmalar normal seyrinde ayni ritimde devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

“İNSAN YAŞAMI İÇİN TEHDİT OLUŞTURMUYOR”

Azerbaycan fevkalade Haller Bakanlığı, Bir gün evvel Hazar Denizinde patlayan Çamur Volkanının kraterinden görüntüler de paylaştı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “İncelemeler neticesi deniz yakit ve gaz üretimi, başka endüstriyel ve ulaşım altyapı tesislerinde rastgele zararın oluşmadığı belirlendi. Bu erken acele saatlerde, Bakanlık’a ait tek helikopterin katılımıyla Hazar Denizi’nde bulgu uçuşları başladı. Uçuş sırasında, evvel incelemeler sonucunda, denizin Salyan bölgesi istikametinde kıyıdan takriben 30 kilometre uzaklıkta bulunan Taşlı Adası’nda balçık volkanı patladı. Şu anda, yanardağın kraterinde nispeten minik tek alev gözlemleniyor. Volkan, açık deniz yakit ve gaz altyapısı ve başka tesislerin yanı sıra insan Hayatı amaciyla tek tehdit oluşturmuyor” denildi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / Kamil Nadirli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir