Harvard Üniversitesi’nde görevli bilim insanından akıl sağlığı için 6 gıda önerisi-haberi

Harvard Tıp Fakültesi’nde görevli beslenme psikoloğu Dr. Uma Naidoo, beyin fonksiyonlarını güçlendiren ve zihni geliştiren 6 mühim besin maddesini AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ medyasıyla paylaştı. ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNBC’nin haberinde Dr. Naidoo, insanların çok da seçenek etmediği Bir takım besinlerin beynin gelişmesi ve zihin sıhhati amaciyla çok mühim olduğunu söyledi.

Dr. Naidoo, “Yüzlerce hastayla yaptığım çalışmalara dayanarak, insanların seçenek etmediği ama beyni güçlendiren Bir takım gıdaları sizinle paylaşmak istiyorum. Bu ürünleri öğünlerde kullanırsanız ruh haliniz iyileşebilir, belleğiniz kuvvetlenebilir ve beyin gücünüzü de artabilir” dedi.

Dr. Naidoo’nun tavsiyeleri ise şu şekilde sıralanıyor:

1- BAHARATLAR

Dr. Naidoo, “Tat vermenin yanı sıra baharatların antioksidan nitelikleri de var. Başka bir deyişle baharatlar dokulara zarar veren stresi azaltarak beynin gücünü artırıyor. En sevdiğim baharat ise zerdeçal. Zerdeçal, anksiyeteyi azaltıyor. Zerdeçaldan bulunan kurkumin maddesi endişeyi azaltırken, beynin kimyasını da değiştirerek hipokampüsü koruyor” diyor.

Safranı da önerdiğini söyleyen Dr. Naidoo, “Destekleyici olarak safran kullanan hasta kisi olanlarda dahada az çöküntü semptomu görüldüğüne değin tek araştırma var. Safran kullanımının plasebo deneylerinde depresyonu azalttığı öğrenildi” yorumunu yaptı.

2- FERMENTE GIDALAR

Fermente gıdalarda bulunan bakteri ve mayanın bedene yararı olduğunu söyleyen Dr. Naidoo, “Yoğurt, kombuça veyahut kimçi benzeri gıdalar fermente gıdalara örnek. Fermente gıdalar canlı bakteri kaynakları ve bağırsak sıhhati amaciyla hatri sayilir büyüklükte ehemmiyete sahip ve anksiyeteyi azaltıyor. 2016’da yapılan tek araştırmada fermente gıdaların hayvanlarda hafızayı kuvvetlendirdiği ve zihinsel devinim gerilemesini yavaşlattığı alana çıktı” dedi.

Dr. Naidoo, yoğurt tüketiminin gündelik beslenme alışkanlıkları arasına eklenilmesi gerektiğini dile getirdi.

3- BITTER ÇİKOLATA

Dr. Naidoo, koyu çikolataların demir kaynağı olduğunu söylerken bunun nöronları savunduğunu ve ruh halini müspet olarak etkilediğini söyledi. 2019’da yapılan tek araştırmada itinali olarak bitter çikolata tüketenlerde çöküntü semptomlarının yüzde 70 dahada az olduğunu söyleyen Dr. Naidoo, “Bitter çikolatada çok fazla antioksidan var” dedi.

4- AVOKADO

Dr. Naidoo, nihayet vakitte Türkiye’de de raflarda görmeye başladığımız Avokado ile alakalı olarak da, “Yüksek oranda magnezyum var ve bu beynin doğru çalışması amaciyla önemli. Magnezyumun çöküntüye iyi geldiğine değin evvel araştırma 1921 seneninde yapıldı. O vakitten beri Bir hayli araştırma çöküntü ile magnezyum eksikliği arasında bağ kurdu. 125 ile 300 miligram arasında magnezyum alanların depresyonunun tek haftadan kısa tek müddette azaldığı görüldü” dedi.

5- KABUKLU YEMİŞLER

Dr. Naidoo, fındıklardaki sıhhatli yağın beyin fonksiyonlarına iyi geldiğini söyledi. Öte istikametten fındıkta selenyum benzeri Bir takım mineral ve vitaminlerin olmasının da beyin sağlığına iyi geldiğini söyleye Naidoo, “Cevizdeki omega-3, düşünme ve hafızanın geliştirilmesine katkı sağlıyor. gün içinde tek bardağın dörtte biri civarindan fındık veyahut koz yenilmesini öneri eediyorum” dedi.

6- YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Yeşil yapraklı sebzelerin E vitamini, flavonoid ve karotenoid benzeri maddeler barındırdığını söyleyen meşhur doktor, “Bunlar demansa karşı savunma sağlamanın yanı sıra zihnin de gerilemesini engeller. Öte istikametten bu gıdalar alyuvar hücrelerinin oluşması amaciyla çok hatri sayilir büyüklükte ehemmiyete sahip var olan folik asidi barındırır” dedi. Folik asidin beyin sıhhati amaciyla ağırbaşlı tek ehemmiyeti olduğuna dikkat çeken Dr. Naidoo, “Ispanak, hindiba ve pazı benzeri yeşillikler folik asit amaciyla mükemmel kaynaklar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.