Harem-i Hümayun yüzde 80 tamam-haberi

Topkapı Sarayı’nın Harem-i Hümayun bölümündeki restorasyon çalışmalarının yüzde 80’i tamamlandı. Bu sene içinde bitirmesi tasarilanan çalışmaların derhal peşinden Harem Hümayun’un Kadın Efendiler, Cariyeler Taşlığı, kara Ağalar Taşlığı ve Harem Hastanesi evvel kez ziyarete açılırken, gezilebilecek alan kapasitesi de iki katına çıkarılacak.

“BİRKAÇ AY İÇERİSİNDE ZİYARETE AÇACAĞIZ”

Topkapı Sarayı ev Başkanı İlhan Kocaman, restorasyon çalışması ile alakalı bilgi verdi:

“Topkapı Sarayı Harem bölümü aslında iki kısımdan oluşuyor. Birincisi Harem’de yaşayanların bölümü, bunlar valide sultan, padişah, hanım sultanlar ve şehzadelerin bölümüdür. İkincisi ise Harem’e hizmet edenlerin bölümüdür. Bunların başında cariyeler gelmektedir.”


“Cariyeler Taşlığı olarak isimlendirdiğimiz kısımın tek tarafında hamamları, başka tarafında Kadın Efendiler daireleri bulunmaktadır. derhal yanında Cariyeler Koğuşu, asagi kısımda da Cariyeler Hastanesi (Harem Hastanesi) bulunmaktadır. ani çok ay içinde de bu bölümleri ziyarete açacağız.”

“Gerek Cariyeler Taşlığı, neden kara Ağalar Taşlığı ve başka kısımlarda sürdürdüğümüz restorasyon yüzde 80 oranında tamamlandı. Hızlı tek şekilde çalışmalarımız sürüyor. İki senedir çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. En mühim kısımlar ise buralardaki kalem işleridir. Bizim kalemkarlarımız tarafından itinayla bunlar yürütülmektedir. Aslına uygun, Özgün tek halde sürdürülüyor.” (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.