Halkın yüzde 70’inın tatil planı yok-haberi

Ekonomik krizin tesirleri ile vatandaşın geliri esas gereksinim ürünlerine dahi yetmekte zorlanırken, çok fiyatlarla memleket ziyaretleri ve tatil hayalleri suya düştü. Yaz çagi ile birlikte kur farkından dolayı yabancıların ahenk gösteren fiyatlara tatil yaptığı sahiller amaciyla Türkiye’de yaşayanlar tasarı dahi yapamıyor.

YURT DIŞI YÜZDE 1.6

Alım gücündeki erime ve çok enflasyonun getirdiği hayat pahalılığı ile her 100 kişiden 70’i bu sene tatil planı yapamadığını açıkladı. Metropoll’ün “2022 vatan İçi Turizm Beklentileri” araştırmasına göre, yüzde 10’luk tek kesim memleket ziyareti planı yaptığını aktarırken, tatil beldesine gidebileceğini açıklayanların oranı ise yüzde 12.8’de kaldı. istikbal dağılımı arasındaki uçurumun tatil Tasarılarında da görüldüğü bu dönemde vatan dışında tatile çıkabileceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 1.6’da kaldı.

ORTALAMA BÜTÇE 8.000 TL

Seyahate çıkacağını açıklayanların yarısı ise tatile çıkması vaziyetinde nerede kalacağı ile alakalı Daha tek fikrinin olmadığını belirtti.  Araştırmada tatil yapmayı planlayanlara bunun amaciyla ayırdıkları vasati bütçe de soruldu. neticelere göre tatil yapacakların yüzde 23’ünün tatil bütçeleri 4.000 TL’nin altında kalırken, yüzde 27’sinin ise 10 bin TL’nin üstünde. 4.000 Lira ile 6.000 Lira arasında bütçe harcayacakların oranı ise yüzde 16.5 oldu. Bu veriler ile seyahate çıkacağını açıklama eden yüzde 24.7’lik kesimin vasati bütçesi ise 8.000 bin TL’de kaldı.

Amerikalıların yarısı tatilde

– Türkiye’deki bu araştırmaya karşılık ABD’deki tatil beklentilerini ve tasarılarını alana koyan Deloitte’un “2022 Yaz Tatili Araştırması”na göre Amerikalıların yarısı bu sene tatil planı yapıyor. ABD’deki katılımcıların yüzde 50’ye yakınının yolcu tasarıladığını ve bunların yüzde 49’unun tercihinin de Avrupa olduğunu alana koyan araştırma sonuçlarına göre her 10 katılımcıdan altısı bu yaz yolcu etmeyi planlarken, yüzde 46’sı otel benzeri alanlarda ücretli konaklama yapacaklarını belirtti.

Tatil turlarına 5.1 milyar Lira harcanmıştı

– geçen sene yaz tatili dönemini kapsayan 3’üncü çeyrekte 18.7 milyon kişi seyahate çıkarken, vatan içindeki seyahatlerde yapılan toplaminda harcamalar geçen seneye göre yüzde 80.2 çogalarak 58 milyar 104 milyon Lira olmuştu. Bu harcamaların ise Yalnızca 5 milyar 95 milyon 471 bin TL’lik bölümünü paket tur harcamaları oluşturdu. yolcu başına vasati harcama ise 1.101 Lira oldu.

Turizmin tertemiz virüsü enflasyon: İki kişilik en pahali olmayan tatil 15 bin TL'den başlıyor İlginizi Çekebilir Turizmin tertemiz virüsü enflasyon: İki kişilik en pahali olmayan tatil 15 bin TL’den başlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir