Gülkader Şentürk'ün hayali altın madalya-haberi

2020 Tokyo Olimpiyatları’na kota galip gelen kadın ulusal judocu Gülkader Şentürk, hayallerini Tokyo’da altın madalya kazanmanın süslediğini belirtti.

Uluslararası Judo Federasyonundan aldığı davetle Avrupa kıta kotasını kullanarak Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na 48 kiloda katılma hakkı galip gelen ulusal judocu Gülkader Şentürk, olimpiyatlara çok kısa tek vakit kala çalışmalarını ve hedeflerini Anadolu ajansı muhabirine değerlendirdi.

Dünya sıralamasına göre devamlı olimpiyat kotasının içinde olmasına karşın hatri sayilir büyüklükte düş kırıklığı yaşadığını belirten ay-yıldızlı judocu, “Dünya şampiyonasında Ne yazık ki yenildiğim amaciyla memleket sıralaması olarak kota amaciyla tek kişi dışarıda kaldı. o nedenle beni sevenleri, destekleyenleri, federasyonumuzu, ailemi, bakanlığımızı, hepsini hatri sayilir büyüklükte tek düş kırıklığına uğrattığım amaciyla çok hatri sayilir büyüklükte tek acı yaşamıştım. bütün emeklerimin boşa gittiğini düşünmüştüm. Sonrasında bunun benzeri tek umudun doğması benim amaciyla çok mutluluk dolu olmak vericiydi, ülkemi Tokyo’da temsil edeceğim amaciyla çok heyecanlıyım.” diye konuştu.

2020 Tokyo Olimpiyatları’na kota kazandığı duyuru edilince yaşadığı sevinçle alakalı ay-yıldızlı judocu, “Çok mutluluk dolu oldum, bütün üzüntülerimin hepsini unuttum şu anda Daha heyecanı yaşıyorum. Tokyo’da ülkem amaciyla elimden gelenin en iyi olanini yapacağım, çok mutluyum emeklerimin boşa gitmediğini hissettim.” dedi.

Judoya 9 yaşlarında başladığını, şu anda 25 yaşında olduğunu belirten ulusal sporcu, “Okulumuzun karşısında minik tek judo salonu vardı, o zamanlar arkadaşlarım gidiyordu, o zamanlar dövüş et sporları da popülerdi. bendeniz de çok istiyordum, ailemi inandirma ettim başladım, annem dövüş et sporu olduğu amaciyla istememişti, ardindan o da beni destekledi. hali hazırda ailemin desteği çok büyük, her madalyadan ardindan benimle çok gururlanıyorlar, ama yenildiğim vakit da Ne yazık ki çok üzülüyorlar. İlk beni yetiştiren antrenörüm Mustafa Kalaycı, Daha destek oluyor. Aslında bu olimpiyat serüveninin tarihi 16 senelik tek emeğe dayanıyor.” ifadelerini kullandı.

” Galatasaray judo branşında Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi kulübü”

Sporcusu olduğu Galatasaray Kulübü’nün desteklerine baz alinarak de Gülkader Şentürk, “2 senedir Galatasaray ile yarışıyorum, Sahiden destekleri çok büyük, Galatasaray judo branşında Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi takimi çünkü tek çok kupa kazanmış, şampiyonluklar liginde şampiyonlukları var, bu manada Türkiye’de tek takim diyebilirim. bendeniz de olimpiyat yolunda bu kulüpte olduğum amaciyla orayı temsil ettiğim amaciyla çok mutluyum. Benim en hatri sayilir büyüklükte şanslarımdan tek tanesi de ulusal takım antrenörümün Ayrı olarak da takim antrenörüm olması, bana her konuda destek veriyorlar.” şeklinde konuştu.

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz’un da Önceden judoyu dorukta yapan tek sporcu olduğunu, bu sporu iyi bildiğini ifade eden Gülkader Şentürk, “Başkanımız da dahada evvel olimpiyatlara katılmış tek sporcu olduğu amaciyla bizi hiç tek antrenmanda, turnuvada yoksun bırakmıyor. Her konuda yensek de yenilsek de bizi çok iyi anlıyor ve her vakit desteğini hissediyoruz.” dedi.

Romanya’da 2014’te düzen eden Gençler Avrupa Şampiyonası’nda 3. olarak evvel mühim başarısını elde ettiğinin hatırlatılması üstüne ay-yıldızlı sporcu, “Gençlerde Avrupa üçüncüsü olmadan evvel tek çok sefer Avrupa şampiyonasında beşincilik yaşadım, şu anne civarindan 6-7 adet madalyayı kaçırdım, 5. olduğum müsabakam var, onlar çok üzücüydü onların yanı sıra burada 3. olmak beni çok sevindirdi. Onun döneminden evvel ülkemiz ve balkan şampiyonalarında derecelerim vardı ama hatri sayilir büyüklükte olarak evvel madalyamı orada aldım çok mutluluk dolu olmuştum, o mücadelesi Katiyen unutamam.” şeklinde konuştu.

2019’da Montreal Grand Prix’inde mücadele esnasında yerdeki örümcek..

2019’da Montreal Grand Prix’inde unutulmaz tek anı yaşadığını da aktaran ulusal judocu Gülkader, “Montreal’de olimpiyat şampiyonu rakibimle üçüncülük mücadelesi yapmıştım, rakibimle yerde teknik yaparken tek örümcek belirdi, bendeniz mücadeleden koptum örümceği takip ediyorum, nereye gidecek üstüne basmayalım, diye. Onu Hem de video şeklinde hayat judo federasyonu yayınlamıştı, çok gülünç tek an, Hem de o vakit ortada hakem örümceğin üstüne basmış ardindan alıp cebine koymuştu, her biri o anne çok gülmüştü, onu da unutamıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu sene Türkiye’de grand slam olarak evvel kez düzen eden Antalya Grand Slam Turnuvası’nda olimpiyat şampiyonu rakibiyle üçüncülük mücadelesi yaptığını anımsadan Gülkader Şentürk, “2016 olimpiyat şampiyonu rakibimi yenerek Antalya’da bronz madalya kazandım. Antalya’da olimpiyat şampiyonunu yenmem benim amaciyla çok hatri sayilir büyüklükte tek motive kaynağı oldu.” dedi.

Dünyayı 1,5 senedir tesiri altına alan tertemiz tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinin de çalışma ve performanslarını etkilediğini ifade eden ulusal sporcu, “Gerçekten menfi tek süreçti, tek iyi yanı evvel kez tek Ramazan ayını ve Ramazan Bayramı’nı ailemle birlikte geçirme fırsatı buldum. Zira çogunlukla bayramlar kamp dönemlerimize eşit geliyordu. 2020 Temmuz ayından bu yana kamplara başladık ve çok çalıştık. Yoğun tek şekilde kamlara ve mücadelelere katıldık, iyi tek şekilde hazırlandık.” diye konuştu.

Kovid-19 döneminden evvel kota alacak sporcular arasında olmasına karşın kotanın geç gelmesiyle alakalı de ay-yıldızlı judocu, bu sürecin Bir takım sporcuları müspet Bir takım sporcuları da menfi etkilediğini belirtti.

2020 Tokyo Olimpiyatları amaçlari ve gelebilecek rakiplerine ait de Gülkader Şentürk, “Olimpiyat seviyesindeki bütün sporcular iyi, devamlı Zati mücadele ve idman yaptığım sporcular hepsini tanıyorum. Ogün orada kim gününde olursa Sahiden o madalyayı alacaktır. Kimsenin kimseden çok hatri sayilir büyüklükte tek üstünlüğü yok, bendeniz nasıl olimpiyat şampiyonunu yendim, Neticede olimpiyat şampiyonu, olimpiyat her sporcunun hedefi, bendeniz onu yenebiliyorsam Tokyo’da da altın madalya alabilecek şekilde görüyorum kendimi. Umudum çok allahın izniyle o vakit bendeniz günümde olurum ve altın madalyayı alarak ülkeme getiririm.” değerlendirmesinde bulundu.

Milli sporcu Gülkader Şentürk, “Hedefim elbet ki de altın madalya, allahın izniyle kismet olur, orada ülkemi en iyi şekilde temsil edebilirim ve bayrağımızı göklere çıkartırım.” dedi.

Gülkader Şentürk, “Tokyo’da madalya kazanırsam çok hatri sayilir büyüklükte tek mutluluk yaşarım, duygusal tek insanım, ağlarım, çok duygusal anlar yaşayacağımı düşünüyorum. Türkiye’ye döndüğümde ise ailemi, sevdiklerimi, destekçilerimi görmeyi çok isterim. Umarım o anı, o iyi anları hep birlikte yaşayabiliriz, ülkeme yaşattırabilirim.” yorumunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir