Göcek’te 8 koy daha ihaleye çıkıyor-haberi

Fethiye Ticaret ve endüstri Odası’nın (FTSO) sekretaryasını yürüttüğü Fethiye-Seydikemer iş Kuruluşları güç Birliği Platformu, Fethiye-Göcek-Dalaman koylarını hususi şirketlerin kullanımına veren ihaleleri görüşmek amaciyla toplandı.

Platform, Boynuzbükü, Osmanağa, hergün ve İnceburun ihalelerinin gerçekleştiği; Kille Bükü, Kille, Bedri Rahmi, Sıralıbük, Sarsala, Hamam, Binlik ve Martı koylarının ihalesinin de 24 Mart’ta yapılacağını kaydetti.

400 TEKNE KAPASİTELİ 221 MAPA VE 84 TONOZ ÖZEL BİR ŞİRKETE VERİLECEK

Fethiye-Göcek-Dalaman koylarında yapılması tasarilanan mapa, tonoz ve şamandıralama sistemi ve bunların işletilmesi ile alakalı Çevre, Şehircilik ve İklim farklığı Bakanlığı tarafından başlatılan ihale sürecinde 15 Mart’ta Boynuzbükü, Osmanağa, hergün ve İnceburun koylarında 59 tonoz ve 99 mapanın kiraya verildiğini belirten platform üyeleri, ihale sürecinin durdurulmasına ait yasal sürecin başlatıldığını kaydetti.

Platform azaları Ayrı olarak 24 Mart 2022 tarihinde yapılacak iki ayrı ihaleyle Göcek’in Kille Bükü, Kille, Bedri Rahmi, Sıralıbük, Sarsala, Hamam, Binlik ve Martı koylarında 400 tekne bağlama kapasitesine sahip toplaminda 221 mapa ve 84 tonozun hususi tek şirkete verileceğinin tespit edildiğini kaydetti. Bu ihalelerle dünyaca meşhur Göcek koylarının Yalnızca belli tek kesimin kullanımına verileceği görüşünde birleşen belirten platform üyeleri, bu koylara Fethiye ve Göcek’te bulunan takriben dört bin günübirlik teknenin giriş yapamayacağını vurguladı.

GELİR KAYNAĞI DA AZALACAK

Muğla Büyükşehir ve Fethiye Belediyesi’nin çok mühim tek istikbal kaynağı var olan teknelerin rıhtımlara bağlanması karşılığı alınan palamar ücretinden de yoksun kalacağını ifade eden platform üyeleri, ihale süreçlerinin acilen durdurulmasını istedi.

Toplantıda Ayrı olarak Fethiye Belediyesi yerine Meclis Üyesi popüler Gürsoy Hoşafçı’nın yürüttüğü platform başkanlığına, tertemiz 6 aylık asama amaciyla Şehir Plancıları Odası Fethiye Şubesi Temsilcisi Birol Keski seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.