Göcek koyları ile ilgili ihalenin iptali istendi-haberi

Yeşil ile mavinin buluştuğu, doğa harikası Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Göcek semtinde yer alan  Boynuzbükü, Osmanağa, hergün ve İnceburun koylarına yapılması tasarilanan mapa, tonoz ve şamandıralama sistemi ve bunların işletilmesi amaciyla geçtiğimiz günlerde ihale yapılmıştı. Fethiye iş Kuruluşları güç Birliği Platformu yaptığı açıklamayla, bu ihalenin durdurulmasını istedi.

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) Fethiye şubesinde düzen eden değerlendirme toplantısının derhal peşinden 19 iş ve sivil cemiyet kuruluşu yerine İzah yapan Fethiye Ticaret ve endüstri Odası (FTSO) Başkanı Osman Çıralı, ihalenin halk yararı bulunmadığını ifade etti. Yapılan müsterek açıklamada; bakanlıktan ihalenin iptal edilmesi istek edildi.

“İHALE BÖLGE HALKI için TEPKİYLE KARŞILANDI”

Çıralı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bilindiği gibi, Çevre Şehircilik ve İklim farklığı Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan tek ihale ilanı nihayet vakitlerde halkoyu ve özellikle denizi ticari veyahut amatör olarak kullanan bölge halkı tarafından reaksiyon ile karşılanmış ve yerelde rahatsızlıklar dile getirilmeye başlanmıştır.

Söz konusu ihale, Fethiye hudutları Göcek semtinde bulunan Boynuzbükü, Osmanağa, hergün ve İnceburun koylarında yapılacak var olan mapa, tonoz ve şamandıralama ve bunların işletilmesi konusundadır. Teknelerin demir atarak dip yapısına zarar vermemesi maksadıyla başlatılan çalışmaların devamı niteliğinde olup, bugüne civarindan ücret alınmadan denizcilerin kullanımına sunulan tonoz ve mapaların sayılarının arttırılması amaçlanmaktadır.

En başından beri ‘sürdürülebilir turizm’ sloganı ile çevre duyarlılığı öne çıkarılarak yapılan her çalışmayı desteliyoruz, ama yapılacak bu ihale ve sonrasındaki işletme zamani halk yararı taşımadığı amaciyla deniz turizmi kullanıcılarına ek Parasal tek yük getireceği açıktır”

“İHALE ACİLEN İPTAL EDİLMELİ”

Söz konusu ihalenin iptal edilmesi gerektiğini belirten Çıralı, “Kamu yararı gözetilmek gerekirse Fethiye iş Kuruluşları güç Birliği Platformunun da desteği ile halk kurumları eliyle yapılmasının, işletme sürecinde ise kullanıcılardan rastgele tek ücret alınmamasının ahenk gösteren olacağı tarafımızca değerlendirilmektedir.

Fethiye iş Kuruluşları güç Birliği Platformu paydaşları olarak bu talebimizin değerlendirilmesini, mevzubahis ihalenin iptal edilmesini, yapılacak var olan çalışmaların halk ve mahalli paydaşlar işbirliği ile yapılarak, halk yararı çerçevesinde koyların fiyatsız olarak halkımıza kullandırılmasının devamını istek ederiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.