Gelin-kaynana, tarımın yapılamadığı Orta Toroslar’da mantar üretiyor-haberi

Orta Toros dağlarında bulunan Taşkent kazasina bağlı 1800 rakımlı Çetmi Mahallesi’nde coğrafi koşullar hasebiyle tarım yapılamıyor. İl tarım ve Orman Müdürlüğü’nce örgütlü edilen ‘Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi’ne müracaat eden tek bebek annesi Burcu Yazıcı, aldığı hibe desteğiyle üç ay evvel mahalleye 110 metrekarelik kültür mantarı yetiştirme serası kurdu. Burcu Yazıcı (25), serada kayınvalidesi İsmihan Yazıcı (55) ile çalışmaya başladı. Serada iş arkadaşı var olan gelin- kaynana, 2. hasatlarını almaya hazırlanıyor. Ürettikleri mantarlar da bölgedeki Bir hayli şehre gönderiliyor.

“İŞ ARKADAŞI GİBİ GEÇİNİP GİDİYORUZ”

Evde oturmaktansa tek işe girişmek istediğini söyleyen Burcu Yazıcı, “Bu tesis takriben 50 bin TL’ye esya oldu ve yüzde 80’ini hibe olarak aldık. bütün kadınlarımız yapsın bu işi. hemide çok basit ayni vakitte da elimizden gelen tek şey. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç sefer seraya gelip ölçümler yapıyoruz. tek ayda mantarlar yetişmiş vaziyete geliyor. Biz de tek tek topluyoruz. Kayınvalidemle hanede de iyi anlaşıyoruz. Burada da iyi anlaşıyoruz. İş arkadaşı benzeri geçinip gidiyoruz. bütün kadınlarımızın bu tür işleri yapmasını isterim. hanede kalmaktansa kendisinin işlerini kendileri yapabilirler. ani çok arkadaşım bana ‘Biz de bu işe girmek istiyoruz. Nasıl yapabiliriz?’ diye sualler sordular” dedi.

“SIRTIMDA ODUN TAŞIYORDUM ŞİMDİ MANTAR TOPLUYORUM”

Kültür mantarı yetiştiriciliğinden evvel Yorucu işlerde çalıştığını söyleyen İsmihan Yazıcı, “Gelinime yardım ediyorum. Bu işten de çok memnunum. Üşümek yok, dağa gitmek yok, yollar yürümek yok. Şimdi gelip mantarı topluyorum, işimiz bitince de Haneye gidiyorum. güç tek iş değil. Sırtımda odun da çektim, güç işlerde çalıştım. Ama bunda o yok. çogunlukla gelinim ilgileniyor, mantarları toplama işi bende” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir