Geçirdiği hastalık nedeniyle iki kolunu ve ayaklarını kaybeden Beyza, çift kol nakli için Almanya’dan Türkiye’ye geldi-haberi

Almanya Köln’de yaşayan diş teknisyeni Beyza Doğan, dört sene evvel Meningokok hastalığına yakalandı. Devamında gelişen kan zehirlenmesi neticesi böbrekleri iflas eden Doğan, kollarını ve ayaklarını da kaybetti. Almanya’da annesi Mihriban Doğan’ın (54) iki sene evvel bağışladığı böbrekle tekrar yasama tutunan Beyza Doğan, çift kol nakli olmak amaciyla araştırma yaptı.

BAĞIŞ BEKLEME SIRASINA GİRDİ

Beyza Doğan, aynı zamanda aile doktorları var olan Antalya Kepez Belediyesi Tıp Merkezi’nde görevli genel Cerrahi Uzmanı Dr. Levent Yılmaz’ın yönlendirmesiyle Antalya’ya gelerek, çift kol ve surat nakilleriyle dünyaca tanınan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ile görüştü. Beyza Doğan, yapılan çeşitli testlerin derhal peşinden çift kol nakli olmak amaciyla kadavradan bağış bekleme sırasına dahil oldu.

AMELİYAT İÇİN TÜRKİYE’Yİ SEÇTİ

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Levent Yılmaz, hastası Beyza Doğan’ı uzunca müddettir takip ettiğini ve periyodik kontrollerini üstlendiğini belirtti. Dr. Yılmaz, hasta kisi Almanya’da dahada evvel talihsiz tek şekilde yakalandığı Meningokok hastalığı hasebiyle asagi ve üst ekstremite kaybına uğramış. Hem de bu yüzden böbreklerini de kaybetti ve neticesinde Almanya’da canlı vericiden transplantasyon yaptırmak zorunda kaldı. Hastanın kontrolleri esnasında çoklu uzuv nakilleri amaciyla en ahenk gösteren yerin Akdeniz Üniversitesi Hastanesi olduğunu düşündüm. Prof. Dr. Ömer Özkan hocamız ile görüştüm dedi.

UYGUN GÖRÜLDÜĞÜNDE LİSTEYE GİRECEK

Prof. Dr. Ömer Özkan ise Beyza Doğan’ın muayenelerini yaptıklarını belirterek, Beyza geçirdiği tek hastalığa bağlı ekstremitelerini kaybediyor. Bu hastalığa bağlı olarak damarları tutuluyor ve doku kayıpları, Ne yazık ki ekstremite kayıpları görülüyor. Şükür ki hayatına ayni ritimde devam etmiş. Ama kollarını ve bacaklarını kaybettiği amaciyla ekstremite nakilleri gerekiyor. Şu anda protezlerini kullanıyor. Hayatını ayni ritimde devam ettiriyor ama belli sıkıntıları var. Ekstremite nakilleri amaciyla şu anda motive, istekli görünüyor. Endikasyonlar amaciyla de ahenk gösteren tek hasta. Testleri yapıldı. Yapılan testlerde şu vakit amaciyla sıkıntı görülmüyor. ama kısa vakitte karara varılabilecek durum yok. ani çok sefer dahada testleri yapılacak. ahenk gösteren görüldüğünde listeye alınacak. ahenk gösteren bağışçı bulunduğunda bu hasta kisi amaciyla atama yönünden tek engel görülmüyor şu vakit amaciyla diye konuştu.

BEYZA, GÜZEL HABERİ BEKLİYOR

Beyza Doğan ise yaşadıklarını ağır ağır atlattığını söyledi. müspet olmaya çaba gösterdiğini aktaran Doğan, İlk günden beri çift kol naklini araştırdım. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ve doktorlarının bu alanda en iyisi olduğunu anladım. Antalya’da çift kol nakli olmak, dünyaca meşhur merkezde atama olmayı düş ediyorum. Ömer Özkan hocam, çok deneyimli bu konuda. Çok mutluluk dolu oldum coskuyla bekliyorum iyi haberlerini. tek hayalim tek vakit evvel ahenk gösteren tek donör bulunup operasyon olmak diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir