Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail’e tek şart sundu: Kudüs kırmızı çizgimizdir-haberi

Abbas, işgal altındaki batı Şeria’nın Ramallah şehrinde bulunan Filistin hükümet Başkanlık Sarayı’nda yaptığı konuşmada İsrail‘in kuşatma altındaki Gazze Şeridi, doğu Kudüs ve batı Şeria’ya baz alinarak saldırılarına ait değerlendirmelerde bulundu.

İSRAİL SALDIRGANLIĞI SINIRI AŞTI

İsrail’in Gazze Şeridi, doğu Kudüs ve batı Şeria’da Filistinlilere karşı amansız tek hücum gerçekleştirdiğine dikkati çeken Abbas, “Kudüs, Gazze ve batı Şeria’da halkımıza baz alinarak gerçekleştirilen barbarca saldırganlığı durdurmak amaciyla bütün çabamızı sürdürüyoruz.” dedi.

Abbas, “İsrail saldırganlığı bütün hudutları aştı. böylelikle bütün beynelmilel hukuku ve örfü ayaklar altına aldı.” ifadelerini kullandı.

MEYDAN OKUDU: VATANIMIZDAN ÇIKMAYACAĞIZ

İsrail’in saldırılarının Filistin halkının ulusal birliğinin ehemmiyetini arttırdığına vurgu yapan Abbas, bu ulusal birliğin Filistin halkının savunulması amaciyla koşul olduğunu kaydetti. Abbas, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve İsrail’e hitaben, “Bardak taştı artık! Gidin başımızdan. Yakamızı bırakın artık. Vatanımızdan çıkmayacağız, gözünüze tek diken benzeri batmaya ayni ritimde devam edeceğiz.” diye konuştu.

“KUDÜS ÖZGÜRLÜĞE KAVUŞMADAN BARIŞ OLMAZ”

Filistin idaresi olarak AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile iletişim seklinde olduklarına vurgu yapan Abbas, “Kudüs, Arap ve İslam’ın olarak kalacaktır. Kudüs’ün çağrısı bütün dünyayı birleştiriyor.” ifadelerini kullandı. Abbas, “Kudüs al çizgidir, Kudüs özgürlüğüne kavuşmadan barış olmaz.” şeklinde konuştu.

KUDÜS VE GAZZE’DEKİ OLAYLAR

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla 10 Mayıs Pazartesi mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üstüne İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimiyle askeri harekât başlatıldığını duyurmuştu.

İsrail’in kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne düzen ettiği saldırılarda, 16’sı çocuk, 5’i kadın 1’i ihtiyar olmak üzere 65 Filistinli hayatını kaybetti, 365 kişi de yaralandı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Esat Fırat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir