FIFA, futbolda radikal kural değişikliklerine gidileceği iddialarını yalanladı-haberi

FIFA, nihayet günler sıkça dile kazançlan futbolda kaide değişikliğine gidileceği iddialarına karşın tek İzah yayınladı. FIFA’dan yapılan izahta futbol kurallarıyla alakalı bu stil radikal değişikliklerin yapılmasıyla alakalı tek çalışma olmadığı belirtildi.

“DEĞİŞİKLİKLERDEN HERHANGİ BİRİNİ deney NİYETİNDE DEĞİLİZ”

İlk olarak İspanyol El Mundo Deportivo gazetesinin duyurduğu argüman futbol dünyasında hatri sayilir büyüklükte münakaşa yaratmıştı. mevzu hakkinda resmi sitesinden tek İzah yayımlayan FIFA mevzubahis haberin gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Açıklamada, “FIFA, Hollanda’da oynanan tek gençlik turnuvasında oyun kurallarında yapılacak deneysel değişiklikleri deney niyetiyle alakalı olarak nihayet vakitlerde medyada dolaşan yanlış haberlere açıklık getirmek istiyor. FIFA, şu anda bu raporlarda atıfta bulunulan değişikliklerden rastgele tek tanesini deney niyetinde olmadığını ve bu değişikliklerin ne FIFA içerisinde ne de IFAB’daki meslektaşlarımızla tartışılmadığını teyit edebilir” ifadeleri kullanıldı.

Uygulamaya koyulacak tertemiz kuralların şöyle olduğu argüman edilmişti:

  • Oyun süresini 30’ar dakikalık iki devreye ayırmak ve tıpkı basketbolda olduğu benzeri her kesintide süresi de durdurmak.
  • Takımlara sınırsız farklık yapma imkanı tanımak.
  • Taçları da korner benzeri ayakla kullandırarak özellikle kaleye yakın bölgelerde dahada çok gol pozisyonu üretilmek.
  • Sarı kart gören oyuncuyu, 5 dakika kenarda bekleterek takımlara kartlar ile alakalı dahada caydırıcı tek yaptırım oluşturmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir