Fidanı 10 yıl meyve veriyor, 1 dönüm araziden 200 bin lira kazandırıyor-haberi

Ankara’da Gazi Üniversitesi akım Elektronik Mühendisliği’nde eğitim gören 21 yaşında olan Fatih Serin, tek arkadaşı ile Mersin’in Erdemli kazasinda serisinin kullanmadığı serayı tropikal tek ürünle değerlendirdi.

Daha evvel sebze dikilen serada çarkıfelek veyahut aşk meyvesi denilen passiflorayı dikip yetiştiren Serin, evvel hasattan 300 kilograma yakın mahsul aldı.

Bir fidanın 10 sene mahsul verdiğini belirten Serin, meyvenin kilogram ücretinin 100 ile 120 Lira arasında alıcı bulduğunu söyledi.

“3 TONA civarindan ÜRÜN ALINABİLİYOR”

9 ay evvel çarkıfelek meyvesini serasında ektiğini belirten toy girişimci Fatih Serin, “Daha evvel burada domates, fasulye benzeri ürünler ekiliyordu. Artık onlar Bir hayli tek kazanç sağlamıyor. Biz de tek arayışa girdik. Avokado, mango benzeri tropikal meyveleri deney etmek istedik en mantıklısı bize Çarkıfelek geldi. Avokadoyu Bir hayli çiftçi ekti, imalatı arttığı amaciyla ücretinin düşeceğini düşündük. Şu vakit bunun piyasası çok bilinmediği amaciyla iyi. Mersin’de evvel biz diktik dahada sonrasında 3-4 çiftçi dahada dikti. tek dönümde evvel sezonda 300 ile 500 kilogram arası tek hasat alınıyor, senede iki kez hasat yapılıyor, üç tona civarindan mahsul hasat edilebiliyor. Kilogramı 100 ile 120 Lira arasında gidiyor” dedi.

“UYKU PROBLEMİ ÇEKENLERİN TERCİHİ”

Meyvenin vatan dışında ‘passiflora’, Türkiye’de çarkıfelek, ihtiras veyahut aşk meyvesi olarak bilindiğine değinen Serin, “Sakinleştirici tek özelliği var. Şurubunu yapıp içenler var. Sinir hastaları da kullanıyor. Çayı demleniyor rahatlatıcı tek tesiri var. Uyku problemi çekip ilaç almak istemeyenler doğal yoldan bu meyveyi seçenek ediyorlar” ifadelerini kullandı. (İHA)

Sadece tek dönümden 100 bin Lira kazanıyor İlginizi Çekebilir Sadece tek dönümden 100 bin Lira kazanıyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.