Fenerbahçe Yöneticisi Pirşen: Alanya maçı kaldığı yerden başlasın, bu kararı derbiden önce açıklayın-haberi

Fenerbahçe Kulübü, Aytemiz Alanyaspor karşılaşmasında kaide hatası yapıldığı gerekçesiyle federasyona başvurmuştu. Mücadelede Fenerbahçe lehine penaltı kararı verilmiş ama sonrasında karar iptal edilmiş ve ofsayt bayrağı kaldırılmıştı.

Hürriyet’e konuşan Fenerbahçe takimi yöneticisi Alper Pirşen, sarı-lacivertli kulübün TFF’ye yaptığı başvuruyu değerlendirdi ve mücadelenin 28. dakikasında açık tek kaide hatası yapıldığını belirterek mücadelenin bu dakikadan Fenerbahçe’nin penaltı atışıyla tekrar oynanması gerektiğini ifade etti.

Alper Pirşen, federasyonun vereceği kararın Galatasaray – Beşiktaş derbisinden evvel açıklama etmesi gerektiğini ifade etti.

Pirşen’in izahları şu şekilde:

“İTİRAZIN DA ÖTESİNDE BİR mevzu VAR”

“Kararın penaltı olması gerektiğine ait itirazın da ötesinde tek mevzu var ki bu medyada hiç konuşulmadı.

“UYGULAMA YAPILMASI ZORUNLUDUR”

IFAB kaide Kitapçığı’nda, bu pozisyon benzeri yarışma hakeminin subjektif yorumunu gerektiren konularda sahada inceleme, Başka bir deyişle OFR (on-field review) uygulaması yapılması zorunludur. Hem de dahada evvel çok tek öneri olarak öngörülen bu uygulama, kaide kitapçığının 2020-21 edisyonunda anne kaide olarak değiştirilmiş.

“YETER Kİ dogruluk YERİNİ BULSUN”

Hakemler ‘Kural kitabına göre tartışmasız penaltı’ diyor ve ‘Ancak ortada hakem hatası’ yorumu yapıyorlar. Zira Ne yazık ki kaideler çok iyi bilinmiyor. Olay, hakemin yorum hatasına indirgenmek isteniyor. ama ortada gözden kaçan çok mühim tek ayrinti var ki, o da hakemin bu subjektif yorumu mecburi olmasına karşın yapmadığı, kararın VAR’dan ofsayt çizgisi incelemesiyle geldiği. Bu da tek kaide hatası olduğunu gösteriyor. Yorum gerektiren konularda Yalnızca VAR hakemin objektif tespitlerine göre devinim edilemez. Çıkar oynarız mücadele tekrar berabere de bitebilir, belki de sahada kaybedebiliriz de. Her neticeye razıyız yeter ki dogruluk yerini bulsun, doğru kaide uygulansın.”

Yayım tarihi
Spor olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir