Felaketin boyutu gün ağarınca ortaya çıktı! 1 kişinin kaybolduğu Artvin’de yollar çamura bulandı-haberi

Doğu Karadeniz, 8 vakit aranın derhal peşinden tekrar sel ve heyelanlara teslim oldu. Rize’de 6 kişinin hayatını kaybettiği, iki kişinin de kaybolduğu su baskın felaketinin izleri silinmeye çalışılırken, Artvin‘de Bir gün evvel saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın derhal peşinden su baskın ve heyelanlar alana geldi.

MAHSUR KALANLAR BOTLARLA KURTARILDI

Murgul kazasinda sele kapılan tek kişi kaybolurken, Arhavi kazasinda tas tahkimatının yıkılması neticesi Kapisre deresi kaza merkezine taştı, cadde ve sokaklar nehre döndü. Boğaziçi ve Cumhuriyet semtlerinde mahsur kalanlar ekiplerce botlarla kurtarıldı, ev ve iş yerlerinin taban ve bodrum katları suyla doldu, otomobiller sürüklendi. İlçede asagi ve üst yapıda ağır hasarlar oluştu, tarım arazileri ve karayolları çöktü, su, akım ve telefon hatları zarar gördü.

HASAR GÜN AĞARINCA alana ÇIKTI

Sel afetinin en çok etkilendiği Arhavi kazasinda oluşan hasar vakit ağarınca alana çıktı. Selin çekildiği kaza balçığa gömüldü. Boğaziçi Mahallesi’nde 320, Cumhuriyet Mahallesi’nde ise 110 ev ve iş yerinin taban ve bodrum katlarını su bastı. İlçede 50’den çok araç hasar gördü, selin sürüklediği kamyonlar zit döndü. Trafo merkezinin yıkılması neticesi akım verilemeyen kazada su şebekesi asagi yapısı da ağır hasar gördü. Suların kesildiği Arhavi’ye tankerle su veriliyor. Artvin ve Rize’de hasar gören 56 trafo hasebiyle üç bin 45 abone elektriksiz kaldı. Arhavi’de üç karayolu, 30 köy ve 19 yayla yolu da su baskın ve heyelanlarda ulaşıma kapandı. Bölge illerden gelen takviye vidanjörler yardımıyla bodrum katlara dolan suyun çekilmesi amaciyla de çalışma başlatıldı.

BARINAĞI SU BASTI, 25 KÖPEK KURTARILDI

Arhavi kazasinda belediyeye ait barınağı su bastı. Görevlilerin kapıları açarak köpekleri bırakmasına karşın Bir takım köpekler sele kapıldı. Arhavi yol Hayvanlarını savunma Derneği üyeleri, barınaktaki 25 köpeği kurtarmayı başardı. Dernek başkanı Nuray Güzel, “Belediyenin hayvan bakım evini su bastı. Kaybolan hayvanlarımız var. Biz yardıma koştuk. Görevliler kapıları açtı ama su tekrar kapıları kapattı. 25 dolayında köpeği kurtardık. Ama kurtaramadıklarımız da var” dedi.

“HİÇBİR ŞEYİMİZ KALMADI”

Evini su baskın basan Züleyha Meydan, “Sel geldi Haneye girdi. Hiçbir şeyimiz kalmadı. su baskın ani geldi, üst katlara çıkarak kurtulduk” diye konuştu. Otomobili selde sürüklenen Osman Şişman, “Otomobilim park halindeydi. iki metrelik su baskın geldi. Aracım sürüklendi. Yapacak tek şeyim yoktu” ifadelerini kullandı. İş yerini su basan Tanju Pitoz da, “Bir anda oldu her şey. art derenin taşması ile etrafımız çevrildi. Derenin ortasında kaldık. Arabalar, iş yerleri gitti. Hasarımız çok büyük” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI: HASARIMIZ BÜYÜK

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, dört vadiden aynı anda yağış almaları neticesi Kapisre deresinin tas tahkimatlarını sökerek taştığını belirterek “Sel tahkimatı aştı ve Boğaziçi Mahallesi’nde 320, Cumhuriyet semtimizde 110 konutun taban ve bodrum katları su dolu. Hasarımız büyük. Belediye başkanlarımız ve merkezi hükümetle hep birlikte yaraları sarmaya çaba ediyoruz. Kapisre deresindeki tas tahkimatı evvelce yapılmıştı. ama yer yer yırtıklar vardı. Bunları biz söyledik, yazılarımızı da yazdık. bunun benzeri tek şey mi olması gerekirdi? Buradan ders çıkartmak gerekiyor. İnşallah İhtiyaç duyulan çalışma yapılacak” diye konuştu.

“YAĞIŞ KARADENİZ’İN KADERİ OLMAMALI”

CHP Artvin mebus Uğur Bayrakturan ise, “Yağış Karadeniz’in kaderi olmamalı. Burada felaket çanlarını çalarak geldi. Biz burada derenin taşacağını ve yerleşim yerlerine zarar vereceğine baz alinarak Sual önergeleri vermiştik. Bu tablo Karadeniz’in kaderi değil” ifadelerini kullandı.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, selin vurduğu Rize'ye gidiyor; kriz merkezinde analiz yapacak

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, selin vurduğu Rize’ye gidiyor; kriz merkezinde analiz yapacak
Tehlike Daha geçmedi! Meteoroloji'den doğu Karadeniz'deki 5 kent amaciyla korkutan uyarı: su baskın bekleniyor

Tehlike Daha geçmedi! Meteoroloji’den doğu Karadeniz’deki 5 kent amaciyla korkutan uyarı: su baskın bekleniyor

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Muhammet Kaçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir