Fanatik Yahudi gruplar, 10 Mayıs’ta Mescid-i Aksa’ya baskın yapmaya hazırlanıyor-haberi

İsrail güçlerinin, Kudüs‘teki “egemenlik mücadelesi” kapsamında Şeyh operatör Mahallesi’ndeki Bir takım aileleri evlerinden çıkmaya zorlaması ve Kudüs’ün Daha önceki Şehir kisminda bulunan Şam Kapısı önündeki Filistinlilere müdahalesi neticesi Filistinli gruplar ile Yahudi yerleşimciler arasında tek müddettir gerginlik yaşanıyor.

205 FİLİSTİNLİ YARALANDI

İsrail polisinin, işgal altında tutuğu Kudüs’te Bir gün evvel akşam Müslümanların kutsalı ve evvel kıblesi var olan Mescid-i Aksa‘da cemaate saldırmasıyla ramazan ayının başından bu yana alanda yaşanan gerginlik tırmanışa geçti. Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa, Şam Kapısı ve Şeyh operatör Mahallesi’nde Filistinlilere baz alinarak saldırılarında 205 Filistinlinin yaralandığı, bunlardan 88’inin Kudüs’teki hastanelere kaldırıldığı ifade edildi.

MESCİD-İ AKSA’YA BASKIN PLANLARI YAPIYORLAR

Fanatik Yahudi gruplar, Ramazan’ın 28’ine eşit gelen 10 Mayıs Pazartesi günü, yer yüzündeki bütün Müslümanların kutsalı ve evvel kıblesi var olan Mescid-i Aksa’ya baskın Tasarıları yaparken, “işgale hayır” diyerek Kudüs’ü müdafaa eden Filistinliler, İsrail’e direniyor.

YENİ BİR milletçe AYAKLANMASI İHTİMALİ

Filistinli Bir takım analistler, Kudüs’te tek “egemenlik mücadelesinin” yaşandığına dikkati çekerek, fanatik Yahudi grupların Aksa’ya baskın planı yapmayı planladığı 10 Mayıs başta olmak üzere, İsrail’in istikbal günlerde Filistinlilere baz alinarak atacağı kati adımların, alanda tertemiz tek milletçe ayaklanmasıyla sonuçlanabileceği uyarısında bulunuyor. Bir takım analistler ise tansiyonun yükseleceğine ait yorumlara katılmıyor.

BÖLGEDEKİ nihayet GERGİNLİK ne türlü BAŞLADI?

Kudüslü medya mensubu Muhammed Abdurabbih, doğu Kudüs’ün Şeyh operatör Mahallesi’nde Filistinlilerin Yahudi yerleşimciler tarafından zorlukla evlerinden çıkarılma girişimlerinin Filistin halkının tepkisiyle karşılaştığını ve Kudüs’teki nihayet olayların başlangıcı olduğunu söyledi.

Abdurabbih, Filistinli gençlerin, yerleşimcilerin saldırıları, Mescid-i Aksa’nın kapılarında bekleyen İsrail askerleri ve Filistinlilere baz alinarak tutuklamalar, güvenlik gerekçesiyle askerlerin keyfi adımları ve yerleşimcilerin ihlalleri benzeri günübirlik Bir hayli tacizle karşı karşıya kaldığını belirtti.

YAKLAŞIK 30 BİN FANATİK GRUP YÜRÜYÜŞ YAPACAK

Fanatik Yahudi grupların, 1967’deki doğu Kudüs işgalini İbrani takvimine göre “Kudüs Günü” olarak adlandırdıklarına ve kutladıklarına dikkati çeken Abdurabbih, takriben 30 bin fanatik grup ve yerleşimcinin yürüyüş yapacağı 10 Mayıs Pazartesi bugünü başta olmak üzere Kudüs’teki mücadelenin ayni ritimde devam edeceğini dile getirdi.

Abdurabbih, İsrail’in pazartesi bugünü muhtemel olaylara baz alinarak atacağı adımların ve şiddet olaylarının, Kudüs’te tansiyonu yükseltebileceği öngörüsünde bulundu.

Çaresizlik, panik ve korku! İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya yaptığı alçak hücum kamerada

Çaresizlik, panik ve korku! İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya yaptığı alçak hücum kamerada
İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde tek grup, Mescid-i Aksa saldırısını nümayis yaparak namaz kıldı

İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde tek grup, Mescid-i Aksa saldırısını nümayis yaparak namaz kıldı

Kaynak: Anadolu ajansı / Qais Omar Darwesh Omar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir