Faiz kararı öncesi dolarda dikkat çeken gerileme-haberi

Yarın Fed’in, perşembe bugünü de ortada Bankası’nın (TCMB) açıklama edeceği nema kararı öncesi, dolar/TL kurunda takriben yüzde iki oranında dikkat çeken tek gerileme yaşandı.

Geçen hafta 14,90’ın üzerini gören dolar/TL, bu erken 14,50’nin altını gördü. eş şekilde Euro/TL de 15,97 ile 16 liranın altına çekildi.

Bunun nedenlerine ait sozcu.com.tr’ye izahta bulunan Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Tuğberk Çitilci, TCMB’nin perşembe bugünü yapacağı kazanç Politikası heyeti (PPK) toplantısı öncesi nema artışına gideceğine baz alinarak spekülasyonların dolar kuruna yansıdığına işaret etti.

Çitilci, “Çok majör tek neden yok. Yalnızca perşembe günkü ortada Bankası toplantısı amaciyla çok acayip tek şekilde söylenti çıkarılarak Merkez’in nema artışına gideceği istikametinde spekülasyon yapılıyor. Bundan dolayı 14.50’lere çekilme yaşanmış olabilir” dedi.

“Ancak Merkez, perşembe bugünü nema artışına gitmeyecek çünkü Daha enflasyondaki olasılık yüzde 5 seviyesinde” diyen Çitilci, “Bu nispet yukarıya yönlü revize edilip, Türkiye’de Sahiden tek enflasyon problemi olduğu onay edilirse ortada Bankası’nın ama o vakit tek nema artışına gitmesi beklenebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Çitilci ayrıca, Brent petrolün 100 doların aşağısına inmesinin de TL’nin kıymet kaybında sınırlı tek tesiri olabileceğine işaret etti.

PETROL FİYATLARI asabi DA OLSA ETKİLİ

Tera Yatırım baş Ekonomisti Enver Erkan ise, sozcu.com.tr’ye yaptığı değerlendirmede, yakit fiyatlarındaki aşağı seyrin, dolar/TL kurundaki mevzubahis çekilmede tesirli olabileceğini söyledi.

“Petrol fiyatında iki gündür gerileme izleniyor. Lira açısından müspet olarak değerlendirilebilir” diyen Erkan, “Ancak petroldeki koşulların da, hali hazırda Rus petrolü piyasalardan izole edilmek istendiği amaciyla ne civarindan sürdürülebilir olduğuna bakacağız. yakit fiyatları, bizdeki enflasyon sarmalına tesiri mananında da belirleyici” ifadelerine yer verdi.

Diğer yandan, piyasanın Fed ve TCMB’nin nema toplantılarını beklediğini hatırladan Erkan, değerlendirmesine şöyle ayni ritimde devam etti:

“Fed’in nema artırmasının, TCMB’nin ise yükselen emtia ücretleri Zati 20 sene maksimum düzeyinde izleyen enflasyonu canlandırmasına karşın politika faizini yüzde 14’te tutmasının beklendiğini biliyoruz.

Savaş koşullarının enflasyon başta olmak üzere esas göstergelerdeki tesiri ahenk gösteren ücret hedeflere ulaşılmasında da zorlanılacağı mananına geliyor ve bu ortamda yüzde 14’lük politika Getiriyi ekonomi gerçekleriyle uyumsuz.”

FED KARARI BEKLENİYOR

Öte yandan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ortada Bankası ve beynelmilel Ödemeler Bankası bilgilerine göre, doların FOMC’nin evvelki dört sıkılaştırma döngüsünde vasati yüzde 4.1 gerilediğini gösteriyor.

Commonwealth Bank of Australia Stratejistleri, “Tarih, FOMC’nin sıkılaşma dönemlerinin özellikle evvel aşamasında doların yükselmekten ziyade düştüğünü gösteriyor” dedi.

Bloomberg’in anketine katılan seksensekiz ekonomistin tümü, Fed’in iki vakit sürecek toplantısının derhal peşinden yarın nema artırmasını bekliyor.

Yılın tamamında ise toplaminda 7 nema artışı fiyatlanıyor.

PETROL FİYATLARI İKİ HAFTANIN DİBİNDE

Rusya ve Ukrayna arasındaki mütareke görüşmeleri, tedarik aksamalarına baz alinarak endişeleri yatıştırdı ve Çin’de koronavirüs vakalarındaki artış, talebin düşeceğine baz alinarak endişeleri artırdı.

Brent olmamış petrolünün en yakın vadeli varil ücreti dünkü seansta yüzde 8.3 düşerek 98 dolara geriledi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hafif olmamış petrolü yüzde 8.7 düşüşle 94.04 dolara geriledi.

Hem Brent hemide AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hafif olmamış petrolü tek Mart’tan bu yana evvel kez varil başına 100 doların altına düştü.

Brent, 7 Mart’ta gördüğü 14 sene zirvesinden bu yana derhal hemen 40 dolar gerilerken, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hafif olmamış petrolü derhal hemen tek hafta evvel 2008’den bu yana maksimum seviyesini görmesinden bu yana 30 doların üzerinde düştü.

Piyasalarda düşen tansiyonla birlikte Lira de değerlendi.

Ancak analistler, yakit fiyatlarındaki gerilemeye temkinli yaklaşıyorlar ve tek mütareke duyuru edilse dahi Batı’nın Rusya’dan enerji ve yakit ithalatını sınırlayacak tedbirler almaya ayni ritimde devam etme eğiliminde olduğuna dikkat çekiyorlar.

Merkezi bütçe şubatta çok verdi İlginizi Çekebilir Merkezi bütçe şubatta çok verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.