Erzincan Havalimanı’nın ismi “Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı” olarak değiştirildi-haberi

Eski Başbakan ve TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanı, Cumhurbaşkanlığı çok İstişare heyeti (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut 14 Nisan’da 86 yaşında hayatını kaybetmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısı sonrası, merhum siyasetçinin adinin Erzincan Havalimanı‘na verileceğini açıklamıştı.

KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

İlgili Cumhurbaşkanı Kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Erzincan Havalimanı’nın ismi, “Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı” olarak değiştirildi.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR?

Yıldırım Akbulut, 15 Kasım 1935 tarihinde Erzincan’da doğdu. Babasının PTT memuru olması hasebiyle ilkokulu Eskişehir’de, ortaokulu Samsun’da, liseyi ise Erzincan’da okudu. İstanbul Üniversitesi haklar Fakültesini bitirdi ve hür avukatlık yaptı.

Akbulut, hak Partisi Erzincan kent başkanlığı yaptı. Mayıs 1983 tarihinde Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer aldı ve evvel kez 1983 ülkemiz genel seçimlerinde ANAP Erzincan mebus olarak meclise girdi. 26 Ekim 1984 – 6 Eylül 1987 tarihleri arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. ülkemiz Hükûmeti’nde İçişleri Bakanı olarak yer aldı. 1987 ülkemiz genel seçimlerinde tekrar ANAP Erzincan mebus olarak meclise girdi ve 1987 seneninde yapılan ülkemiz hatri sayilir büyüklükte millet Meclisi Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda 431 azadan 250’sinin oyuyla TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989 tarihine civarindan sürdürdü.

Turgut Özal’ın 1989 ülkemiz cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin derhal peşinden aynı sene Akbulut başkanlığında 47. ülkemiz Hükûmeti kuruldu. 17 Kasım 1989’daki ANAP I. fevkalade Kongresi Turgut Özal’dan boşalan genel başkanlığa Akbulut’u getirdi. 15 Haziran 1991 tarihinde gerçekleştirilen ANAP Kongresi’nde mutlu Yılmaz’a karşı yenilerek genel başkanlık ve başbakanlıktan ayrıldı.

2002’DE ANAP’TAN İSTİFA EDİP DYP’DEN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMUŞTU

1992 seneninde dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın istemiyle 17 arkadaşıyla birlikte ANAP’tan istifa etmiş, ama tek vakit ardindan partiye döndü.

18 Nisan 1999 seçimlerinin derhal peşinden mayıs ayında yapılan TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanlığı seçimlerini kazanıp 2000 seneye civarindan TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanlığı’nı sürdürdü. Akbulut, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmuş ama adaylığını 2. turun derhal peşinden art çekmiştir. 2002’de ANAP’tan istifa eden Akbulut, aynı sene yapılan genel seçimlerde Doğru yollar Partisi’nden (DYP) İstanbul mebus adayı oldu, ama DYP’nin barajı geçememesi hasebiyle seçilemedi.

Anayasa Mahkemesi Daha önceki azalarından Samia Akbulut’la evli var olan Akbulut üç kız çocuğu babası. 17., 18., 19. asama Erzincan ve 21. asama Ankara mebus oldu. Turgut Özal Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanıdır.

Son dönemde Cumhurbaşkanlığı çok İstişare heyeti üyesi görevini yürütüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir