Erdoğan’ın Suudi Arabistan açıklamasına CHP’den tepki: Yazıklar olsun-haberi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın çarşamba bugünü Türkiye’ye yapacağı ziyaretle alakalı Cumhurbaşkanı ve ak parti genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İkili, kurullar arası müzakereler yapacağız. Bundan sonraki sürece ait Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini nerelere taşıyabiliriz bunları değerlendirme fırsatı bulacağız. Bu tek resmi ziyarettir. Bu resmi ziyaretle biz de resmi kabulümüzü yapacağız” ifadelerini kullandı.

CHP’DEN KAŞIKÇI HATIRLATMASI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Erdoğan’ın ifadelerine kati reaksiyon gösterdi. Erdoğan’ın geçtiğimiz nisan ayında Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette, bin Selman ile kucaklaştığı resimi paylaşan Özel, reaksiyonunu şöyle dile getirdi:

“Sarıl sarıl sımsıkı sarıl… Kaşıkçı’nın katillerinden hesap sormazsak çocuklarımızın yüzüne bakamayız diyordun. Sayende her katil benzeri bu da olay adina art dönüyor… Yazıklar olsun!”

ERDOĞAN, SALMAN İLE KUCAKLAŞMIŞTI

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın iki Ekim 2018’de İstanbul’da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle alakalı davada 7 Nisan’da durdurma kararı verilmişti. Dosya, hak Bakanlığı’nın müspet görüşü üstüne Suudi Arabistan’a devredilmişti.

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel Başkanı Erdoğan’ın, medya mensubu Cemal Kaşıkçı’nın vahşice katledilmesine ait 2018 yılında, “Bunlar dünyayı enayi zannediyor. İnsanları enayi zannediyor. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir” sözleri üzerine, art adım atılması kamuoyunda ve siyasette hatri sayilir büyüklükte reaksiyon çekmişti.

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel Başkanı Erdoğan’ın dahada ardindan Suudi Arabistan ziyaretinde Veliaht Prens bin Selman ile kucaklaştığı görülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir