Eray Şamdan: Olimpiyatlarda ilk şampiyon olarak tarihe geçmek istiyorum-haberi

Kocaeli’nin Darıca kazasinda yaşayan ulusal karateci Eray Şamdan, geçen ay Avrupa şampiyonu oldu. Tokyo 2020 Olimpiyatları’na katılmaya dogruluk galip gelen Eray Şamdan, çalışmalarını sıkı tek şekilde sürdürüyor. Erzurum’da antrenörleriyle birlikte tek aylık tek kampa başlayacak var olan Eray Şamdan, Demirören havadis Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada, olimpiyatlarda karate dalının evvel kez bu sene yarıştığını belirterek, kendisinin dalında dünyanın evvel olimpiyat şampiyonu olmak istediğini söyledi.

“AVRUPA’YA GİTMEDEN ÖNCE ŞAMPİYON OLACAĞIMI HİSSEDİYORDUM”

Olimpiyat yolunda nihayet dört senedir ağırbaşlı şekilde çalıştığını belirten Eray Şamdan, “Olimpiyatlara katılma sürecimiz, çok Yorucu tek süreçti. nihayet dört senedir çok ağırbaşlı çalışmalar içerisindeydik. nihayet 2,5 senede 23 değişik puanlama maçına gittik. bendeniz puanlamada hayat sıralamasını 3’üncü olarak bitirdim. Bu elbette yeteri civarindan değildi. 98 ülkenin katıldığı nihayet kalifikasyon turnuvası Paris’te yapıldı. Orada altın madalya kazanarak olimpiyatlara gitmeye dogruluk kazandım. Bu da benim amaciyla en hatri sayilir büyüklükte başarı. doğal elimden gelen çabası gösteriyorum. Orada da altın madalya kazanmak istiyorum. dahada evvel büyükler kategorisinde Avrupa 3’üncülüğüm vardı. Bu şampiyonada kendimi dahada olgunlaşmış hissediyordum. Performans olarak dahada yukarıda görüyordum. Avrupa’ya gitmeden evvel şampiyon olacağımı hissediyordum. Gittim ve orada elimden gelenin en iyi olanini yapmaya çalıştım. Bu şekilde evvel Büyükler Avrupa Şampiyonluğumu almış oldum. Bu da benim amaciyla en hatri sayilir büyüklükte başarılarımdan tek tanesi” dedi.

“İLK ŞAMPİYON OLARAK TARİHE GEÇMEK İSTİYORUM”

Olimpiyat tarihinde evvel kez düzen edecek var olan karatede şampiyon olmak istediğini söyleyen Şamdan, “Olimpiyatlar amaciyla çok ağırbaşlı tek çalışma içerisindeyiz. Yıllardır bu çalışmalar ayni ritimde devam ediyor. İşin sonuna geldik. Olimpiyatlar amaciyla nihayet tek ayımız var. bu sebeple Erzurum’a kampa gideceğiz. tek aylık tek kampın derhal peşinden Tokyo’ya gideceğiz. bendeniz orada altın madalya alabileceğime inanıyorum. Kendime güveniyorum. Zati orada, dahada evvel mücadele yaptığım rakiplerle dövüşeceğim. iyi geçeceğine inanıyorum. Ülkemize altın madalya kazandırabileceğime inanıyorum. Bu gururu yaşatacağıma inanıyorum. dahada evvel karate olimpiyatlarda yoktu. İlk kez 2020’de yarışacak. Bunun amaciyla aslında ekstra tek gururum var. Zira evvel şampiyon olarak tarihe geçmek istiyorum. Bunun amaciyla ekstra tek çaba sarf ediyorum diyebilirim. Zira evvel olmak Sahiden özeldir. İlkler unutulmaz. İlk şampiyon olarak adımı altın harflerle tarihe kazımak istiyorum” diye konuştu.

Darıca Belediyesi Eğitim ve Spor takimi sporcusu Eray Şamdan ile gurur duyduklarını belirten Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, ulusal sporcuya meclisi kararıyla 15 adet altın armağan etti. Eray Şamdan’ın olimpiyatlardan altın madalya ile döneceğine inandıklarını söyleyen Bıyık, “Eray, bizim bölgemizin yetiştirdiği ender sporcularımızdan tek tanesi. Çok sevdiğimiz, çok karakterli tek kardeşimiz. Geçmişinde 7 şampiyonluğu var olan ve allahın izniyle hemide Darıca’yı hemide Kocaeli’yi Tokyo’daki olimpiyatlarda ülkemizi temsil edecek tek sporcu. netlikle Eray’ın tek sefer dahada oradan şampiyonluk ile döneceğinden çok umutluyuz. Eray Katiyen bizim umutlarımızı boşa çıkartmadı. Kardeşimizi her vakit da destekliyoruz. Eray bizim gençliğimiz amaciyla de mühim tek oyun model. Bizim içimizden bunun benzeri olimpiyat şampiyonları çıkacak. dahada nice Eraylar yetiştireceğiz.” dedi.

Dinçer AKBİR-Erol POLAT/DARICA(Kocaeli),(DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir