Emre Aşık’ı öldürmeyi planladığı iddia edilen Yağmur Sarnıç hakkında karar çıktı-haberi

Düzce 2. Ağır karar Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz maznun Baycan Şenürek ve avukatı Bakırköy 2. Ağır karar Mahkemesi salonundan, müşteki buyruğa Aşık ile avukatı Funda Sadıkahmet de Bakırköy 23. Ağır karar Mahkemesi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

“BİRİLERİ Can vermeden ADALETİN YERİNİ BULMASINI İSTİYORUM”

Müşteki buyruğa Aşık, sanıkların cezalandırılmasını istek etti. Aşık’ın avukatı Funda Sadıkahmet de sanıklardan Erdi Sungur’un kendilerinden kazanç istediğini, Sungur’un kendisine ‘Bana kazanç vermezseniz, yarım bıraktığım işi tamamlayacağım’ dediğini öne sürdü. Avukat Sadıkahmet, “Erdi Sungur, buyruğa Aşık ve beni öldüreceğini, merminin adaletten dahada hızlı olduğunu söyledi. buyruğa Aşık’ın kabrini buraya kazacağız diye tarla görüntüsü gösterdi. her birimiz Daha ölümle tehdit ediliyoruz. Evladımı öldürmekle tehdit ediyor. Birileri ölmeden adaletin yerini bulmasını istiyorum” dedi. Mahkeme heyeti, üç maznun ile alakalı da suçunun unsuları oluşmadığından ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

“CEZA ALMALARI İÇİN ÖLDÜRÜLMEMİZ Mİ GEREKİYORDU”

Duruşma sonrası adliye önünde İzah yapan Avukat Funda Sadıkahmet, “Sanık Yağmur Sarnıç ve Erdi Sungur zaptiye tarafından yakalanmamış olsaydı İstanbul’a ulaşıp müvekkilimizi öldürebilirlerdi. Karara çok üzüldük, çok yanlış tek karar. karar almaları amaciyla öldürülmemiz mi gerekiyordu? tek insan hayatı bu civarindan pahali olmayan değil” ifadelerini kullandı. 

“KARARI İSTİNAF EDECEĞİZ VE ORADAN DÖNECEĞİNİ UMUYORUZ”

Emre Aşık ise , “Sanıkların zaptiye kontrolünde yakalanmaları, ellerine geçen silahlar, mühim şahit ifadeleri var. Bunlara karşın suçun unsurları oluşmadı diye karar almadılar. Eylemin planlanması cezasız kalıyor. Kararı istinaf edeceğiz ve oradan döneceğini umuyoruz” diye konuştu.

İDDİANAME

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, kuşkulu Erdi Sungur ve Yağmur Sarnıç’ın müşteki buyruğa Aşık’ı öldürmek emeliyle silah saglamak etme ve müştekiyi öldürdükten ardindan gömmek emeliyle yer saglamak etmeye çalıştıkları öne sürülmüştü. Erdi Sungur’un “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan, Yağmur Sarnıç’ın ise “Eşi kasten öldürmeye girişim suçuna azmettirme” suçundan ayrı ayrı 9 seneden 15’er seneye civarindan hapsi isteniyordu. Dosya ile alakalı İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı ek iddianamede de kuşkulu Baycan Şenürek’in tekrar kuşkulu Yağmur Sarnıç tarafından 2. tek tetikçi olarak tutulduğu argüman edilmişti. Şenürek’in “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 9 seneden 15 seneye civarindan hapsi istek ediliyordu.

Sevda SARIKAYA / İSTANBUL (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir