Emekliler temmuzu iple çekiyor! Zamlı maaşlar hesaplandı, işte masadaki senaryolar-haberi

Türkiye’de milyonlarca emeklinin coskuyla beklediği temmuz zammı ile alakalı detaylar netleşiyor. Bilinen emekliler her sene iki kez maaşlarına zam alıyor. Yapılacak zam miktarında ise enflasyon rakamları belirleyici öğe oluyor. Şu anne civarindan dört aylık enflasyon oranı açıklanırken, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli temmuz zammı amaciyla Yalnızca iki adım kaldı.

TAHMİN GERÇEKLEŞİRSE EMEKLİ ZAM ORANI YÜZDE 7.66 OLACAK

Temmuzda, SSK ve Bağ- Kur emeklilerine evvel 6 aylık enflasyon oranında zam yansıtılacak. Bunun dört aylık döneminin verisi belli oldu. Ocak-nisan enflasyonu yüzde 5.45 olarak gerçekleşti. Geriye iki veri kaldı. ortada Bankası’nın ekonomistlerle yaptığı mayıs ayı beklenti anketinde de enflasyon tahmini mayıs ayı amaciyla yüzde 1.27, haziran amaciyla yüzde 0.82 olarak öne çıktı. Sabah’ın haberine göre; bu olasılık gerçekleşirse, evvel 6 aylık enflasyon Başka bir deyişle SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 7.66’ya ulaşacak.

MAAŞLAR KAÇ LİRA OLACAK?

Hem gerçekleşen enflasyona ayni vakitte da beklenti anketindeki tahmine göre tertemiz maaşlar hesaplandı. Yüzde 5.45 çıkan dört aylık enflasyona göre en düşük aylık esnaf emeklilerinde iki bin 155 liraya çıkacak. 2000’den evvel çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli var olan SSK’lılarda ise en düşük aylık iki bin 551 liraya yükselecek.

7.66’lık tahmine göre ise en düşük çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylığı esnafta iki bin 201, Bağ-Kur tarımda bin 789, 2000’den evvel çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli var olan SSK’lılarda iki bin 605 liraya çıkacak.

EMEKLİ ZAMMI İÇİN KRİTİK TARİH 5 TEMMUZ

Emekliler 5 Temmuz’da kati oranı öğrenip aynı ay içinde zamlı ödemelerini alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ocakta zammı ise yüzde 8.36 olarak gerçekleşmişti.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir