Ekrem İmamoğlu’na benzetilen Budapeşte Belediye Başkanı Gergely Karacsony, Başbakan adayı oldu-haberi

Budapeşte Belediye Başkanı Gergely Karacsony, Bir gün evvel yaptığı izahta Macaristan‘da istikbal sene yapılacak genel seçimlerde başbakan adayı olarak sağcı lider Viktor Orban’ın karşısına çıkacağını duyurdu.

EKREM İMAMOĞLU’NU ÖRNEK ALDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

2019’da gerçekleşen seçimlerde aynı İstanbul belediye başkanı adayı Ekrem İmamoğlu’nun muhalefetteki partilerin desteğini almasına eş tek yollar izleyen ve bu yüzden İmamoğlu’nu misal aldığı yorumları yapılan Karacsony, takriben üç senedir Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin belediye başkanlığı görevini üstleniyor.

“GENEL SEÇİMLERDE BAŞBAKAN ADAYI OLARAK YARIŞACAĞIM”

2010 yılından beri muhalefetin parçalanmış olmasını fırsat bilerek seçimleri galip gelen ve ülkeyi yöneten Viktor Orban ve partisi Fidesz’in karşısına birleşmiş tek muhalefet ile gelmeyi planladıklarını söyleyen Karacsony, kararını Facebook üzerinden paylaştığı tek videoda duyurdu.

45 yaşında olan siyasetçi, “Partilerin beni desteklemesini bütün inancımla ve umudumla onay ediyorum. genel seçimlerde başbakan adayı olarak yarışacağımı açıklayabilirim. Bu kararı ülkemizin hatri sayilir büyüklükte tek tehlikede olduğunu hissettiğim amaciyla alıyorum. Macaristan’ın bölündüğünü hissediyoruz ve amacımız ülkeyi birleştirmek” dedi.

2019’DA İMAMOĞLU’NU ZİYARET ETMİŞ VE “ÇOK ÖNEMLİ TAVSİYELER ALDIM” DEMİŞTİ

Karacsony, 2019 seneninde küçük yeşil liberal partiden aday gösterilmiş ve bütün karşıt görüşlü partilerinin desteğini alarak Fidesz Partisi’nin adayını arkada bırakmayı başarmıştı. Karacsony, seçenek zaferinden ardindan yaptığı açıklamada, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yaptığı ziyarette “çok mühim tavsiyeler” aldığını söylemişti. Budapeşte belediye başkanı, İmamoğlu’nun kendisine halkı merkeze alan tek politika benimsemesini önerdiğini belirtmişti. İmamoğlu ziyareti esnasında Karacsony’e, “Dünyanın en iyi şehirlerinden birine yönetici olmak amaciyla adaysınız. Bu çok mukaddes tek görev ve değerli. Siyasi yolunuzda başarılar diliyorum” demişti. O asama Budapeşte Belediye Başkanı adayı var olan Karacsony de, “Sizin belediye başkanlığını kazanmanız Macar halkında, Budapeşte’de hatri sayilir büyüklükte etki yarattı. İstanbul’daki değişim Budapeşte amaciyla de umut kaynağı oldu” ifadelerini kullanmıştı.

O dönemde Karacsony, “Onun en esas iletisi politikamın partiler çevreninde veyahut iktidar rekabeti amaciyla değil ama milletçe üstüne inşa edilmesi gerektiği idi. O kampanyası süresince ve belediye başkanı seçildikten ardindan da çok kuvvetli tek iktidar karşısında temsil ettiği gücün yenilmez olduğunu vurguladı çünkü bu onun gücü değil ama şehrin gücüydü. bendeniz de bu politikaları kampanyam süresince temsil etmek istedim ve benim düsünceme göre başardım. Herkesi şaşırtan bu iyi netice benim seçenek kampanyamın mükemmel olmasına veyahut muhalefet partilerine bağlı değil. Bu yengi halkın karar alma süreçlerine dahada çok katkıda bulunmasını deneyen politikaların zaferi. bendeniz Bu sıralar temsili demokrasinin bütün yeryüzünde çok ağırbaşlı meselelerle karşı karşı olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

İMAMOĞLU KARACSONY’NİN SEÇİM ZAFERİNİ KUTLAMIŞTI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Macarsitan’daki seçimlerden ardindan zaferini duyuru eden Karacsony’yi Twitter üzerinden İngilizce paylaşımlarla kutlama etmişti.

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir