Ekonomi reform paketi bugün açıklanıyor: Yatırımcıya ucuza kredi ve bedelsiz arsa temin edilecek-haberi

Ekonomi reform paketi bu erken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde kamuoyuna açıklayacak. Paketin detayları başta iş dünyası olmak üzere ekonomi gündemini takip edenler tarafından heyecan edilip araştırılıyor. İşte tertemiz ekonomi reform paketinin içeriğiyle alakalı kulislerden sızan bilgiler.

KAMUDA TASARRUF DÖNEMİ

Reform paketi ile kamuda tasarruf politikalarının uygulamaya konulması, harcamaların denetlendiği tek sistemin kurulması bekleniyor. Enflasyonla mücadele, yatırımların çok kuvvetli tek şekilde teşvik edilmesi, türk mali ve yabancı anaparanin desteklenmesi reform paketinde bulunan mühim başlıklar arasında yer alacak.

HEDEF CARİ AÇIĞI AZALTMAK

Cari açığın azaltılması dolayısıyla da dışalım dışsatım dengesinin sağlanması da reform paketiyle alakalı öne çıkan detaylar arasında evvel sıralarda yer alıyor. İhracatı artırmak amaciyla Teknoloji Odaklı endüstri Hamlesi ve Proje Bazlı Teşvik Sisteminde bulunan teşviklerin güçlendirilmesi kulislerden sızan veriler arasında.

FİYAT İSTİKRAR KOMİTESİ

Özellikle besin fiyatlarında nihayet aylarda yaşanan artış ekonomi reform paketinin şekillenmesinde mühim etkilerden biri oldu. Bu bağlamda ücret istikrarı reform paketinin esas yapı taşları arasına girdi. esas amaçlar arasında yer alan, ücret istikrarının sağlanması ve enflasyonla ugras alanında ücret İstikrar Komitesi kurulması bekleniyor.

BORÇLARA YENİ ERTELEME

Ayrıca yatırımcılara vergi indirimleri, bedelsiz arsa temini, pahali olmayan kredi benzeri olanakların sunulacağı pakette, borçlara tertemiz ertelemelerin gündeme gelebileceği ifade ediliyor. ücret istikrarını saglamak amaciyla kalıcı tedbirler geliştirilecek. kapital piyasalarının güçlendirilmesi amaciyla tertemiz siyasetler yasama geçirilecek. Yapısal politikalarda ise müessesesel yapı, yatırımlar ve rekabet politikalarına baz alinarak adımlar yer alacak.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir