Egzersize motivasyonunuz yok mu? Bir de bu 6 yöntemi deneyin!-haberi

Çoğu vakit egzersiz uygulamak kaçınılan tek aktivite olabiliyor. Bedenine ne civarindan faydalı olduğunu bilse de, sırf üşendiği amaciyla dahi sporu erteleyen Bir hayli insan var. Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nde Kinesiyoloji alanında doçent var olan ve kurucusu olduğu NeuroFit Lab’ın direktörlüğünü yürüten Dr. Jennifer Heisz da benzer yollardan geçmiş. nihayetinde beyin sıhhati uzmanlığını kullanarak egzersiz uygulamak amaciyla motivasyon sağlayacak ani çok metot geliştirmiş.

The Times’ın haberine göre, insanın kendisini egzersiz yapmaya inandirmak amaciyla muavin olabilecek bu tüyolar, beynin sunduğu bahanelerin ve zihinsel engellerin üzerinden gelmeye muavin olabilir. Heisz’ın çalışmaları beynin karmaşık mekaniğini incelemeye odaklanıyor. Kendisi de eş Yorucu süreçlerden geçtiği amaciyla akademik bilgisini ve çalışmalarını “spor amaciyla motivasyon”a yönlendirmiş.

Dr. Heisz, “çoğu insan benzeri bendeniz de egzersiz yapmakta çok zorlanıyordum” diyor. “Düzenli tek spor rutini oluşturmam yıllarımı aldı ve benim amaciyla çok uzun, üzüntü dolu tek süreçti. Kendimle ugras etmek zorunda kaldığım öylesine çok vakit oldu ki… eğer yorgunsam, stresliysem veyahut Yalnızca perişan hissediyorsam üstüne spor uygulamak da istemezdim” açıklamasında bulunuyor.

Bu sözler size oldukça tanıdık gelebilir. Heisz’ın söylediğine göre, beynimiz, bizi, bugünü geçirmek amaciyla koşul olan minimum fiziki çabanın ötesindeki rastgele tek şeyden kaçınmaya programlıyor. “Evrimsel tek bakışla söylenebilir ki, avlanmak amaciyla enerjiyi savunmamız gerekiyordu ve böylelikle beynimiz bizi başka tek manada tembelleştirmeyi öğrendi. nihayet vakitlerde de dahada etkin olmak amaciyla aldığımız kararlara karşı geliyor. Tamamiyle evrimsel tek durum. Artık yasamda kalmak amaciyla yiyecek aramamıza neden yok, bu sebeple bu deşarj olma ve iyileşme dürtüsünün üstesinden gelmek amaciyla devamlı olarak beynimizle ugras ediyoruz.”

Bu nazar açısıyla dört sene evvel yola çıkan Dr. Heisz, kendini kobay olarak kullanarak çalışmalarına başladı. tertemiz kitabı Move The Body, Heal The Mind’da da akademiden triatlon sporculuğuna uzanan deneyimlerini, idman rutinlerini ve işe yarayacak tüyoları paylaşıyor.

“İstemediğimde ayni ritimde devam etmek amaciyla stratejiler geliştirdim ve bu sayede hayatımın sonraki on seneninde yasamda kalmak amaciyla gereksinim duyduğum zihinsel dayanıklılığı kazandım. Yalnızca egzersize nasıl ayni ritimde devam edeceğimi değil, egzersizin bedenimi ve zihnimi nasıl geliştirebileceğini de öğrendim.” diyen Heisz’ın geliştirdiği yollar size de muavin olabilir.

Eğer siz de motivasyon meselesi yaşıyorsanız işte spor uygulamak amaciyla size muavin olabilecek öneriler:

  1. AĞZINIZI ŞEKERLİ BİR İÇECEKLE ÇALKALAYIN

Evet, yanlış okumadınız. Dr. Heisz’ın popüler tüyolarından biri, ağzınızı şekerli tek içecekle çalkalamak. Bu enerji içeceği veyahut seyreltilmiş akçaağaç şurubu dahi olabilir. Bu yöntemi, egzersizden derhal evvel yapmanız gerekiyor. neden mi? Zira bu adımla beyne enerji geleceği sinyalini vermiş oluyorsunuz. Beyin her vakit enerjiyi savunmayı ve egzersiz yapmamayı sağlamanın yollarını arar, ama bu durumu, spor içeceği numarası benzeri hareketlerle geçersiz kılmanın yolları vardır. sahte tek şeker vaadi ve enerji rezervlerinin bol olduğuna değin sinyalle, beyin dopamin salmaya başlar, böylelikle biz de harekete geçmeye hazır oluruz.

Ayrıca Birmingham Üniversitesi’nden araştırmacılar da ağzı şekerli tek içecekle 5 saniye süresince çalkalamanın beynin motivasyonla alakalı bölümlerini uyardığını tespit ettiler.

2. KENDİNİZLE PAZARLIK YAPIN

Muhtemelen her biri bu metodu değişen derecelerde defaatle denedi. Heisz ise değişik tek yaklaşımla, egzersiz yapamayacak civarindan stresli veyahut yorgun olduğunda en sevdiği yaklaşımın kendisinin kendiyle müzakere etmek olduğunu söylüyor.

“Kendime egzersizi yapacağım vakiti söyleyerek psikolojik engeli aşıyorum, ama antrenmanımın yoğunluğunu değil” diyor. “İstediğim civarindan yavaş gidebileceğimi veyahut koşmak adina parkta tek tur atabileceğimi söyleyerek kendimi kandırıyorum.”

Egzersize baz alinarak bu dahada şefkatli yaklaşım, koltuktan kalkmanız amaciyla yeteri civarindan teşviği sağlayabilir. devinim etmeye başladığınızda, aktivite beyni dahada enerjik sezmek amaciyla gereksinim duyduğu besinler ve kimyevilerle besler, böylelikle umulandan dahada fazlasını yapabilirsiniz. Egzersiz uygulamak amaciyla muazzam zihinsel bileşenleriniz var ve Yalnızca 100 metre yürümek gerektiğini düşünmek dahi zihniyeti değiştiriyor, bu şekilde beyin kandırılabilir.

3. EGZERSİZDEN ÖNCE FAVORİ MÜZİKLERİNİZİ DİNLEYİN

Sevdiğiniz müzikleri dinlemek beyniniz amaciyla kuvvetli tek etki yaratır. Yalnızca duymak bile, beyninizi dahada iyi hissettiren dopamin ile doldurur. Bunu tek antrenmana gitmeden evvel yaparsanız, beynin zevk merkezini aktive etmiş olursunuz, böylelikle spora başlangıcı çok dahada az zahmetli hissettirir.”

Brunel University London’ın Ses ve görsel İnovasyonları grubu da Bir hayli insan amaciyla klasik müziğin egzersiz amaciyla en iyi “işitsel başlangıç” olduğunu alana çıkardı. Örneğin Ravel’in Bolero’su dakikada vasati 70 vuruşluk tek tempo ile başlar ve vasati tek kişinin normal kalp atış hızına yakındır.

Ya da Mozart’ın Symphony No. 40 in G Minor, KV. 550 – 4.Finale Allegro Assai yapıtı de iyi tek zihinsel destek olur. Aslında kendinizi motive etmek amaciyla özellikle bunları çalmanıza neden yok. eğer dinlediğiniz rastgele tek müzik size iyi hissettiriyorsa egzersiz ile alakalı da iyi tek başlangıç yapmanızı sağlayacak.

4. NEFESİNİZE ODAKLANIN

 

Nefes almak sandığınızdan dahada önemli. eğer egzersiz yaparken ayni ritimde devam zorunluluğu çekiyorsanız spor esnasında nefesinize dikkat etmek işe yarayabilir. Heisz’a göre, nörobilim, doğru nefes almanın menfi düşüncenin üstesinden geldiğini kanıtlıyor. Beyin aynı anda Bir hayli şeyi yapabilen paralel tek işlemci iken, zihnin tek bir yolu vardır ve Yalnızca tek şeyi yapmakla başa çıkabilir. Başka bir deyişle zihninizi nefes alma kalıplarıyla meşgul ederseniz, negatifliklere odaklanmak amaciyla dahada az vakiti olur.

Heisz’ın aktardığı tek araştırmaya göre, hiç yoga veyahut farkındalık eğitimi yapmamış 26 kişiye gövde pozisyonuna ve burnunun altındaki sema benzeri nefes alma duyumlarına odaklanarak nefeslerine ihtimam göstermeleri öğretiliyor.

İki hafta ardindan katılımcılar tek sıra tehdit edici resme bakarken beyin taramaları yapılıyor. Katılımcılar nefes almaya odaklandıklarında, beyinlerindeki amigdala aktivitesi azaldı ve bu da dahada az kaygıya neden oluyor. aynı zamanda beynin rasyonel bölümündeki aktivite artıyor, bu da olumsuzluğu azaltıyor. 

Nefes çalışması, yoga ve Tai Chi benzeri aktivitelerin ayrılmaz tek parçasıdır, ama Londra’daki Roehampton Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, soluğa dikkat faktörün yürüyüş veyahut koşma dahil, rastgele tek aktiviteye eş faydalarla birleştirilebileceğini gösterdiğini alana çıkarıyor.

5. BİYOLOJİK SAATİNİZİ BENİMSEYİN

 

Eğer gece kuşuysanız ve egzersizlerinizin zamanlaması ilmi saatinize uymuyorsa, işten evvel spor salonuna gitmeye çalışmanız zit tepebilir. Birmingham Üniversitesi’nin ilmi Bilimler bölümündeki sporcular üzerinde yapılan araştırma, her kişinin gövde saatinin değişik tek zirve performans süresi gösterdiğini alana çıkardı. bunun için göre gece oturmayı seven kişilerden erken antrenmanı yapmaları istendiğinde %26 dahada perişan performans gösterdiler. 

Vücut saatinizi öğrenip spor programınızı bunun için göre senkronize etmeye çalışmak egzersizi dahada keyifli vaziyete getirebilir. Bunun amaciyla sabahları mı akşamları mı dahada enerjik hissettiğinizi ölçerek evvel adımı atabilirsiniz.

6. BAŞKALARIYLA DA EGZERSİZ YAPIN

 

Dr. Heisz, başkalarıyla egzersiz yapmanın iyi tek motivasyon unsuru olduğunu savunuyor. yasamsal tek öğe varsa ve çevrenizde tek “egzersiz arkadaşınız” varsa, spora bağlı kalmanızın dahada muhtemel olduğunu delil eden çok sayıda araştırma var. Bournemouth Üniversitesi’nde yapılan araştırma, ihtiyar yetişkinlerin gruplar seklinde çalıştıklarında egzersizi bırakma olasılıklarının dahada düşük olduğunu alana çıkardı.

Birileriyle birlikte spor yapmanın başka tek getirisi dahada var: yasamsal egzersizler beyninizi de toy tutmanıza muavin olabilir. Beyniniz yasamsal uyarılardan yoksun olduğunda ağır ağır kurur ve yetileriniz kaybolur. fiziki aktivite ve yasamsal etkileşim, bilişsel sağlık amaciyla iyidir. Başkalarıyla egzersiz uygulamak her ikisini de sağlar.

Kirli havada egzersiz uygulamak beyni menfi etkiliyor İlginizi Çekebilir Kirli havada egzersiz uygulamak beyni menfi etkiliyor Uyku problemi nasıl çözülür? İlginizi Çekebilir Uyku problemi nasıl çözülür?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.