Dünyanın ilk gülücük emojisine sahip mataraya ilgi büyük! 1 ayda 10 bin ziyaretçi geldi-haberi

Suriye hududuna sıfır noktada bulunan Karkamış Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında dört sene evvel çıkarılan ve üzerinde ‘gülücük’ ifadesi bulunan, üç bin 700 senelik su matarası, yapılan çalışmaların derhal peşinden tek ay evvel Gaziantep Arkeoloji Müzesi‘nde sergilenmeye başlandı. Dünyanın evvel ‘gülücük’ emojisinin üzerinde olmasıyla dikkat çeken matara, sergilendiği müzede yoğun alaka görüyor.

MEDYADA ÇOK İLGİ GÖRÜYOR

Eserin, 2017 seneninde Karkamış’ta yapılan çalışmalar esnasında bulunduğunu ve yasamsal medyada çok alaka gördüğünü söyleyen Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, “Bu eserimiz üç bin 700 senelik tek kulplu gülümseme emojili su matarasıdır. Bu eser 2017 seneninde Karkamış Antik şehiri kazılarında çıktı. Restorasyonu yapıldıktan ardindan biz bu yapıtı camekân içinde müzemizde sergilemeye başladık. Eserimiz milattan evvel 1700’lü dönemlerin ortada Tunç Çağı’na, takriben üç bin 700 sene önceye aittir. Gülümseme emojili mataramıza yasamsal medyadan tanıtmamızın derhal peşinden oldukça çok müspet reaksiyon geldi. Biz bu yapıtı yasamsal medyada paylaştığımız vakit yurttaslar şaşkınlıkla ve mutluluk dolu olmak veren tek eser olarak gördü ve ziyaret etmeye başladı” dedi.

1 AYDA 10 BİN KİŞİ GELDİ

1 ay evvel sergilemeye başladıkları yapıtı türk mali ve yabancı turistlerden oluşan 10 bin kişinin ziyaret ettiğini laf eden Müze Müdürü Çomak, şunları söyledi:

“Bu 10 binin içinde 18 ıslak altı ve 65 ıslak üstü dediğimiz tek ziyaretçi kitlemiz de var. Bu rakamlara türk mali ve yabancı turistler dahildir. tek ay evvel sergilemeye başladığımız gülümseme emojili matara müzeye renk kattı. nihayet vakitlerde 7’den 70’e hergün yaşantımızın içinde yasamsal mecra ve ortamlarda emojileri kullanıyoruz. O dönemlerde ve o vakit ki şartlarda bu emoji bize, bu erken gülümseme emojisiyle alakalı üç bin 700 sene evvel de insanların hergün yaşantısında bunun için eş tek şeylerin kullandığını ifade etti. özellikle bu yapıtı sergilemeye başladığımız günden beri Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde ziyaretçi yoğunluğu oluşmaya başladı. Gaziantep’e gelen türk mali ve yabancı turistleri gülümseme emojili ve başka bütün eserlerimizi ziyarete bekliyoruz.”

“CANLI OLARAK GÖRMEK BENİ hoşnut ETTİ”

GAP turuna çıktığını ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ndeki evvel ‘gülücük’ emojili matarayı görmekten çok mutluluk dolu olduğunu belirten Ömür Çelik ise “Ailemizle bölge turuna çıktık. Bu emojiyi görmemiz çok enteresan ve iyi oldu. Bu emojinin çok Daha önceki çağlarda kullanılması ve bizim topraklardan çıkmış olması çok ayrı iyi tek duygu. Bu benzeri eser ile dahada evvel hiç karılaşmamıştım. yasamsal medyada ayrım ettim ve burada canlı olarak görmek çok mutluluk dolu etti” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir