Dünyanın en mutlu ülkeleri belli oldu: Türkiye ilk 100’e giremedi-haberi

10. seneye giren hayat mutluluk dolu olmak raporu, ahenk gösteren ücret ve yasamsal verilerin yanı sıra insanların kendisinin mutluluklarına ait değerlendirmelerine de dayanıyor.

Listede nihayet dört senedir evvel sırada bulunan Finlandiya bu sene da zirveyi kaptırmadı. Ve böylelikle şimal Avrupalılar tek sefer dahada en üst sıralara hakim oldular. İlk sırada Finlandiya yer alırken, derhal arkasından da Danimarka, İzlanda, İsviçre ve Hollanda sıralandı.

Sıralamada ABD’nin 16. sıraya yükselmesi ve Fransa’nın da şimdiye kadarki maksimum sıralaması var olan 20. sırada yer alması dikkat çekti.

Finlandiya

AFGANİSTAN nihayet SIRADA

Cuma bugünü açıklanan hayat mutluluk dolu olmak tablosundaki en hatri sayilir büyüklükte düşüşler ise Lübnan, Venezuela ve Afganistan’da görüldü. Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan ise refahta en hatri sayilir büyüklükte artışı kaydetti.

Yemen, Tanzanya, Haiti, Malawi, Lesotho, Botswana, Ruanda, Zimbabwe ve Afganistan ise nihayet sıralarda yer aldı.

Oxford Üniversitesi profesörü Jan-Emmanuel De Neve, “Bu indeks, savaşın Bir hayli kurbanına verdiği Parasal ve içsel zararın net tek hatırlatıcısı” dedi.

ENDİŞE VE ÜZÜNTÜ ARTTI

Bu sene araştırmacılar, insanların Covid-19 pandemisinden evvelki ve sonraki duygularını karşılaştırmak amaciyla yasamsal medyadan gelen verileri de kullandı. 18 ülkede kaygı ve üzüntüde kuvvetli artışlar gözlemlerken, hiddet duygusunda tek düşüş kaydettiler.

Raporun yazarlarından Jeffrey Sachs, “Dünya mutluluk dolu olmak raporunun yıllar süresince verdiği ders, yasamsal desteğin, birbirine cömertliğin ve hükümette dürüstlüğün refah amaciyla çok mühim olduğu. hayat liderleri bunları dikkate almalı” dedi.

Türkiye listede evvel 100’e giremezken geçen seneki 104. sırasını da kaybetti; 8 basamak gerileyerek bu sene 112. sırada yer aldı.

Dünyanın en mutluluk dolu 20 ülkesi ise şu şekilde sıralandı:

1-Finlandiya
2-Danimarka
3-İzlanda
4-İsviçre
5-Hollanda
6-Lüksemburg
7-İsveç
8-Norveç
9-İsrail
10-Yeni Zelanda
11-Avusturya
12-Avustralya
13-İrlanda
14-Almanya
15-Kanada
16-Amerika Birleşik Devletleri
17-Birleşik Krallık
18-Çekya
19-Belçika
20-Fransa

Rusya, dünyanın en çok yaptırım tatbik edilen ülkesi oldu İlginizi Çekebilir Rusya, dünyanın en çok yaptırım tatbik edilen ülkesi oldu Dünyanın en iyi 20 çorbası seçildi, listede Türkiye'den de tek çorba var İlginizi Çekebilir Dünyanın en iyi 20 çorbası seçildi, listede Türkiye’den de tek çorba var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir