Dünya ticaretinde krize neden oldu! Süveyş Kanalı’nda sıkışan geminin bugün yüzdürülmesi bekleniyor-haberi

Süveyş Kanalı’nda karaya oturmasının derhal peşinden hayat lojistik hareketine hatri sayilir büyüklükte darbe vuran Panama bandıralı 200 tonluk konteyner gemisi Ever Given’ın sıkıştığı yerden kurtarılması amaciyla başlatılan çalışmalar sürüyor. Geminin sahibi Japon Shoei Kisen şirketi, Ever Given’ın bu erken yüzdürülmesinin planlandığını açıkladı.

10 RÖMORK ÇALIŞIYOR

Şirket yetkilisi Yukito Higaki gerçekleştirdiği medya toplantısında, kanal dibini taramak amaciyla 10 römorkörün konuşlandırıldığını belirterek, “Şu anda ek kazma araçlarıyla tortuyu çıkarmak amaciyla çalışmaya ayni ritimde devam ediyoruz” dedi.

“YÜZDÜRÜLDÜKTEN ardindan ÇALIŞABİLİR”

Higaki, “Gemi su almıyor. Dümeni ve pervaneleri ile alakalı de tek mesele yok. Yüzdürüldükten ardindan çalışabilir” bilgisini paylaştı.

TÜRKİYE destek TEKLİFİ YAPMIŞTI

Süveyş Kanalı’ndaki tıkanma hasebiyle bölge şu vakit da 200’den çok gemi rotasına ayni ritimde devam edemiyor. Kanalda çapraz tek şekilde karaya oturarak trafiği tıkayan 400 metre uzunluğundaki dev geminin kurtarılması amaciyla Türkiye‘den Mısır‘a yardım önerisi yapılmıştı. ak Saray Sözcüsü Jen Psaki de ABD’nin kanalın tekrar açılması amaciyla yardım önerininde bulunduğunu ve “durumu çok yakından takip ettiklerini” dile getirdi.

SEBEBİ ŞİDDETLİ RÜZGAR OLABİLİR

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve hayat ticaretinde mühim geçiş noktalarından var olan Süveyş Kanalı’nda sıkışan Ever Given, Çin’den Hollanda’nın Rotterdam kentine doğru seyretme halindeydi. 400 metre uzunluğunda ve 59 metre genişliğindeki geminin alanda tesirli var olan şiddetli rüzgar hasebiyle rotadan saparak karaya oturduğu olasiligi üzerinde duruluyor.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir