Düdük kadınlara emanet-haberi

Etimesgut Belediyespor takimi Başkanı Hasan Kartal, 8 Mart hayat Kadınlar bugünü hasebiyle karşılaşma nihayetinde hakemlere çiçek ve armağan takdim etti. FIFA kokartlı deneyimli hakemler, Demirören havadis Ajansı’na (DHA) hususi açıklamalarda bulunarak sahada kadın olmayı anlattı. ortada hakem Melis Özçiğdem, “Kadın olarak Bir hayli alanda olduğumuzu, bay egemen alanlarının azaldığını göstermek benim amaciyla gurur verici” dedi.

MELİS ÖZÇİĞDEM: SAHADA BİZİ KABULLENİYORLAR huzurlu KAFAYLA karar VERİYORUZ

Mücadelenin ortada hakemi Melis Özçiğdem, yıllardır bu sektörün içinde olduğunu belirterek, “Futbol oynadım, akabinde hakemliğe geldim. Erkekler ile dahil içeydik, hiç yabancılık çekmedim. Sahada da gayet futbolcular olsun, teknik heyet olsun kabulleniyor bizi ve saygıda hatali etmiyorlar. Biz de kendimizi huzurlu hissediyoruz. Dinç tek baş ile huzurlu kararlar veriyoruz” dedi.

Kadına şiddetle alakalı ise Özçiğdem, “Bizler de kadınlar olarak bilinçlendik. Artık tek şekilde kendimizi müdafaa etmek olsun, şikayet etmek olsun, tek çok yerlere bunu iletebiliyoruz. Kısa yoldan tedbirler alınıyor. Bununla alakalı kalıcı tedbirler de alınacaktır. Bunun dışında kadın istihdamının da fazlalaştığını görüyorum. Bu da benim amaciyla umut ve gurur verici. Kadına şiddetin kısa vakitte hemide caydırıcı cezalarla, ayni vakitte da kadınların girişimci hareketleri ile azalacağını, allahın izniyle minimuma ineceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

DEYBET GÖK: SÜPER LİG’DE MAÇ YÖNETMEK İSTERİM

1996 yılından bu yana hakemlik yapan Deybet Gök de, Süper Lig arzusunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Hakemliğe 1996’da başladım. takriben 24 senedir hakemlik yapıyorum. Kadın olmak çok güzel, bütün sporlarda da kadın olması çok güzel, bu Yalnızca futbolda değil. Futbol oynamak ayrı, hakemlik uygulamak ayrı tek zevk. bendeniz de her ortada hakem benzeri Süper Lig’de mücadele yönetmek isterim.”

“KADINLARIMIZ bay EGEMENLİĞİNİN ALTINDA KALMASIN”

Kadına şiddete vurgu yapan ortada hakem Gök, “Futbolda takım oyunu oynandığı amaciyla paylaşım, sosyalleşme, kültürel farklar her istikametten de gelişim sağlanıyor. Ne yazık ki kadına şiddete ülkemizde çok fazla karşılaşmaya başladık. Umarım bundan ardindan bu tür olaylarla karşılaşmayız. Kadınlarımız kendisi kendilerini geliştirsinler. netlikle bay egemenliği altında kalmasınlar. Hiç kimseye de boyun eğmesinler” dedi.

SEDEF AKTAN: DUYGUSALIZ AMA BAŞARILI OLMAYI BİLİYORUZ

Mücadelede taraf ortada hakem olarak görevli var olan Sedef Aktan ise, kadın olarak ‘ofsaytı biliyor musunuz?’ sualine çok maruz kaldıklarını söyledi. Aktan, “Kadınlar amaciyla çok duygusal diyorlar, evet duygusalız ama her vakit da başarılı olmayı biliyoruz. Sahada her vakit çok durmalıyız, biz Yalnızca kendimiz amaciyla değil, arkamızdan gelen kadın hakemler amaciyla de çok durmalıyız. Kadın olarak evvel karşılaştığımız Sual ‘ofsaytı biliyor musunuz? Ofsaytı anlat’ tarzı sualler oluyor” diye konuştu.

“ÖLDÜRÜLEN kadinlarin Yalnızca SAYISINI BİLİYORUZ, ADINI DEĞİL”

Kadına baz alinarak şiddetin, nihayet tek senedir yasamsal medyanın çok fazla kullanıldığı amaciyla dahada çok gündeme geldiğini belirten Sedef Aktan, “Öldürülen kişilerin biz Yalnızca sayısını biliyoruz, ismini değil. Her mücadele aslında bizim amaciyla tek anı. çogunlukla futbolcular evvel başta kadın egemenliğini onay edemiyor. 10-15 dakika Zati kadınların üstüne oynanıyor. eğer tek mesele olmazsa üzerimize gelmeyi bırakıyorlar. Amatöre evvel başladığımızda pozisyon sonralarında tepkiler geliyor ama klasmanlar değiştikçe bu da değişiyor” ifadelerini kullandı.

HASAN KARTAL: KADINA ŞİDDET UYGULAYANLARIN RUHU BOZUK

Etimesgut Belediyespor takimi Başkanı Hasan Kartal da, kadın hakemlerin Süper Lig’de de mücadele yönetmesini istediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sahada kadınları görmek çok iyi tek şey. Kadın hakemlerin gördüğünü çalacağından nihayet derece eminim. Görmediğine karar vermezler. Onun amaciyla kadın ortada hakem sayısı ne civarindan fazlalaşırsa, bizim amaciyla sporun, futbolun çok dahada iyiye gideceğine eminim. Dilerim ki Süper Lig’de de tek vakit evvel bu tür görüntüleri görürüz, dahada iyiye doğru gideriz. Her ülkede, her yerde ruhu bozuk yurttaslar mevcuttur. Ruhu bozuk insanları yasalarla da durduramazsınız. Önemli var olan insanların ruhunu düzeltmek amaciyla tek şeyler uygulamak ve ruhu bozuk insanları ülkemizden çıkarmak.”

Nesrin AYDIN YALDIZ-Ercan ATA-Onur Can KANKAL/ANKARA,(DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir