DSÖ’nün raporundaki tek cümle okuyanların içini acıttı: Meğerse önlenebilirmiş-haberi

Çin’in Vuhan şehrinden alana çıkan korona virüs salgını, bugüne civarindan üç milyon 330 bin kişinin hayatını kaybetmesine, 160 milyon kişinin de hastalığa yakalanmasına neden oldu.

Salgınla alakalı araştırmalar ayni ritimde devam ederken, nihayet olarak Dünya sağlık Örgütü tarafından yayınlanan rapor, salgına ait tartışmaları tekrar alevlendirdi.

Dünya sağlık Örgütü (WHO) tarafından kurulan bağımsız analiz kurulunun hazırladığı ve Covid-19 salgınının incelendiği raporda, salgının önlenebilir olduğu neticenine varıldı.

Raporda ekstradan var politikalarda aciliyetli farklık yapılmazsa, dünyanın tekrar hatri sayilir büyüklükte tek salgın tehdidi rizikosu altında olacağına dikkat çekildi.

“AŞIRI GECİKMEDEN KAYNAKLANDI”

Heyetin Eş Başkanı ve Daha önceki Liberya hükümet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf salgının büyümesinin aşırı gecikmeden kaynaklandığını belirterek, “Heyetin Eş Başkanı ve Daha önceki Liberya hükümet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, “Bugünkü vaziyeti önleyebilirdik. Şu anda yaşadıklarımız sayısız hatali ve gecikmeden kaynaklandı. Bunları gözden geçirmeliyiz” diye konuştu.

ACİL durum İLANINDAN ardindan koşul olan ÖNLEMLER ALINMADI

WHO’nun aciliyetli durum ilanından sonraki tek ayın, ülkelerin virüsün dağılmasını önleyecek ahenk gösteren tedbirler almaması hasebiyle “kaybedildiği” ifade edildi.

BAŞKA BİR SALGINI ÖNLEMEK İÇİN REFORM ÖNERİSİNDE BULUNDULAR

Diğer istikametten hayat sağlık Örgütü’nün raporunda tek başka salgını engellemek amaciyla reform önerisi de yapıldı.

Heyetin başka Eş Başkanı ve Daha önceki tertemiz Zelanda Başbakanı Helen Clark “Seyahat kısıtlamaları dahada çabuk, dahada yaygın uygulansaydı, hastalığın hızla yayılmasının önünde ağırbaşlı tek engel olurdu. Bu, bu erken de geçerli” dedi.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir