Dolmabahçe Sarayı’ndaki 92 kilogramlık altın vazolara ne oldu? CHP’li Tanal, konuyu Meclis gündemine taşıdı-haberi

Dolmabahçe Sarayı’nda muhafaza edilen, Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri 46 kilogram var olan som altından iki vazonun akıbeti Meclis gündemine taşındı. Konuya ait TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanlığı’na Sual önergesi veren CHP‘li Mahmut Tanal, Dolmabahçe Sarayı’nda vazoları her vakitki yerlerinde göremeyen vatandaşların kaygıya kapıldığını belirtti. toplaminda 92 kilogram ağırlığındaki altın vazoların şu vakit nerede olduğunu, kaçırıp kaçırılmadıklarını sordu.

Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yanıtlaması talebiyle yazılı Sual önergesi verdi.

KAMUOYUNA AÇIKLAMA YAPILMASINI İSTEDİ

Altın vazolar ile alakalı kamuoyunun aydınlatılmasını istek eden Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bakanimiz Ersoy’dan şu suallerin Cevabını istedi:

– Toplamda 92 kilogram ağırlığındaki som altından iki tarihi vazo şu anda Dolmabahçe Sarayı’nda mıdır? Şayet Dolmabahçe Sarayı’ndaysa vazolar ziyaretçilerin görebileceği şekilde sergilenmekte midir? Şayet sergilenmemekteyse bunun gerekçesi nedir? Vazolar hangi nedenle sergilenmemektedir?

– Sultan Abdülmecid’den kalma altın vazolar şu vakit nerede sergilenmektedir?

– Dolmabahçe Sarayı’nı gezerken vazoları her vakitki yerlerinde göremeyen yurttaşlar, kıymetli iki 2 vazonun akıbetine ait kaygıya kapılmıştır. Som altından olan, her biri 46 kilogram ağırlığındaki iki vazo kayıp mıdır? rastgele tek müdahaleden dolayı, talihsiz kaza hasebiyle zarar mı görmüştür?

– Som altından vazolar şu vakit nerede muhafaza edilmektedir? Vazoların bulunduğu yer belli değilse, bilinmemekteyse bu altın vazolar birileri tarafından kaçırılmış mıdır? Şayet vazolar kaçırıldıysa konuya ait tahkikat başlatılmış mıdır? Vazolar kayıpsa, kaçırıldıysa rastgele tek işlem yapıldı mı, yapılıyor mu veyahut yapılacak mı?

– Dolmabahçe Sarayı’nda olması koşul olan altın vazoların şu vakit nerede olduğu, başlarına tek şey gelip gelmediği, kayıp olup olmadıkları, tekrar sergilenip sergilenmeyecekleri ile alakalı kamuoyuna İzah yapılacak mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir