Diyanet’ten kredi kartıyla kurbanlık alanlara “faizli işlemler yapmayın” uyarısı-haberi

Bozkurt, kurban kesmesi koşul olan kişinin, kurbanı kendisinin yerine kesebileceği benzeri vekalet yoluyla başkasının yerine da kestirebileceğini söyledi. Kurban ibadetinin vekaleten yapılması amaciyla de kurbanı kesilen kişinin onayının alınması gerektiğini belirten Bozkurt, kurbanın mali tek kulluk görev olduğunu ifade etti.

Bozkurt, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Kurbanda kesilen hayvanları uygulamalardan biliyoruz, Kur’an-ı Kerim’de de işaret ediliyor. Kur’an’da dört çift hayvandan bahsediliyor. Bunlar, dişi ve bay koyun, keçi, sığır ve devedir. Büyükbaş hayvanların iki yaşını doldurması, devenin 5 yaşını doldurması, küçükbaş hayvanların da tek yaşını doldurması gerekiyor. Kısaca, kurbanlık hayvanların hangi şartlarda olacağı ve hangi yaşlarda kesileceği, peygamberimizin sünnetinde gösteriliyor.”

“İMKANI var olan HERKESİN KURBAN KESMESİ İCAP EDER”

Kurban ibadetinin Hanefi mezhebinde vacip, başka mezheplerde de sünnet olarak görüldüğünü hatırladan Bozkurt, “Kurban dinde var olan tek ibadettir. Peygamberimiz kurbanla alakalı ayetler geldikten ardindan hep kurban kesmiştir. Bunu fiilen yapmıştır, bunun amaciyla sünnet diyoruz buna. İmkanı var olan herkesin kurban kesmesi icap eder. Kurban kesecek kişinin Müslüman olmasının yanı sıra akil ve yetişkin olması lazım.” dedi.

“YAPACAĞIMIZ KURBAN ALIŞVERİŞİ İBADET RUHUNA AYKIRI OLMAMALI”

Kurbanın kulluk görev yönünün göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapacağımız kurban alışverişi kulluk görev ruhuna ters olmamalı. İşin dahil kismina kredi kartı girerse, biliyorsunuz aldığınız krediyi vaktinde ödemezseniz üstüne nema biniyor. nema de dinimizde haram. Kredi kartı kullanıyorsak faizli işlemlere bulaşmamamız lazım. Hele hele kurbanı kredi kartıyla alıyorsak yapacağımız ödemeyi vaktinde yapmalıyız. İbadetle nema bağdaşmaz. tek Müslüman faize bulaşmamak şartıyla kurbanlık hayvanını peşin alacağı benzeri taksitle de alabilir.”

Hazreti Muhammed’in sünnetinde kurbanın nasıl kesileceği ve dağıtılacağıyla alakalı uygulamanın olduğunu belirten Bozkurt, “Küçükbaş hayvan ama tek kişi amaciyla kesilebilir. Büyükbaş hayvan ise tek kişi amaciyla kesileceği benzeri 7 kişi amaciyla de kesilebilir. Başka bir deyişle büyükbaş hayvan hissesine girecek kişi asgari 7’de tek hisseye sahip olmalı. 7’de birin üstüne çıkarsa mesele yok ancak, 7’de birin altına düşerse kurbanı olabilitesi çok olmaz.” diye konuştu.

“KURBAN BAYRAMI’NDA asil AMAÇ KURBAN KESEMEYENLERE ULAŞMAKTIR”

Kurbanın Parasal tek fedakarlık olduğunu belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Kurbanlarımızı, Rabb’imizin rızasına ahenk gösteren şekilde halka dağıtmalıyız. Kurbanı Yalnızca kendimize et stoklamak amaciyla almamalıyız. Kurban Bayramı‘nda asıl amaç, kurban kesemeyenlere ulaşmaktır. Kurbanımızın tamamını da bağış yapabiliriz. hanemizde kestiğimiz kurbanı da üç hisseye ayırmalıyız. Birinci hisseyi çoluk çocuğumuz için, 2. hisseyi gelen misafirlere, üçüncü hisseyi ise fakir fukaraya ve mağdur muhtaçlara dağıtmak esastır.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir