Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bizim derdimiz rol model olmaktır-haberi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kastamonu’da tek sıra programa katıldı. Prof. Dr. Ali Erbaş, programlar kapsamında inanç görevlileri ile tek araya geldi.

Programda konuşan Erbaş, camiye gelsin veyahut gelmesin toplumun tamamının Diyanet İşleri Başkanlığının muhatap kitlesi olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, inanç görevlilerinin İslam’a ve millete hizmet etmekle görevli tek ekip olduğunu ifade ederek, “Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’inde ‘İçinizden hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten men eden tek topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa ereceklerdir’ buyuruyor. Ne mutluluk dolu bizlere ki o ümmetin tek parçasıyız” dedi.

“TOPLUMDA HUZURSUZLUK OLUYOR”

Din görevlilerinin, en hatri sayilir büyüklükte görevlerinin doğru dini bilgi ile milletin içsel hayatına kılavuzluk etmeleri olduğuna dikkat çeken reis Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Müslümanların dahil kismina düşürüldüğü mevzuların en hatri sayilir büyüklükte nedeni doğru bilgiden ırak tek dini hayat telkinidir. Ya aşırılıklar radikalizm veyahut hurafeler. Aşırılıklarla ve hurafelerle beslenmiş tek toplumun huzursuzluklar içinde olduğunu dünyanın her yerinde görüyoruz. Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı, imam hatip liseleri, ilahiyat fakülteleri işbirliği ile doğru dini bilgi ile milletimizin ne civarindan çok donatırsak memleket olarak öylesine huzur içinde oluyoruz.”

“TOPLUMA oyun MODEL OLUN”

Başkan Erbaş, inanç görevlisinin iyi ahlak ve davranışıyla insanlara misal olması gerektiğine işaret ederek, “Bizim derdimiz Yalnızca doğruları anlatmak değil, yaşayarak göstermek, oyun model olmaktır. Biz ne civarindan anlatırsak anlatalım eğer hayatımızla anlattıklarımızı tatbik etmezsek, oyun model olmazsak gençlere, çocuklara ders verirken onlar bizim hayatımızı oyun model olarak onay etmezse anlattığımızın tek yararı olmaz” şeklinde konuştu.

“YERYÜZÜ, TARİHİNİN EN güç DÖNEMLERİNDEN BİRİNİ YAŞIYOR”

“Bugün yeryüzü tarihinin en güç dönemlerinden tek tanesini yaşamaktadır” diyerek sözlerini sürdüren Erbaş, “İnsanlığın savaşlar, yoksulluk, tabiatın dengesinin bozulması benzeri devasa problemleri ve ümmet olarak Müslümanların ağırbaşlı sıkıntıları bulunmaktadır. İnsanların hatri sayilir büyüklükte tek bölümü kendini huzur ve güven içinde görmediğinden Ne yazık ki istikbale umutla bakamamaktadır. İster bireysel, arzu eder bölgesel, arzu eder küresel olsun yaşanan bütün problemleri ama İslam’ın bilgi ve hikmete dayalı faik ahlakı ve bakışıyla çözebiliriz” ifadelerini kullandı. İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.