Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Ermeni terör örgütüne inat diplomat oldum-haberi

Çavuşoğlu, Anadolu Ajansının “Global İletişim Ortağı” olduğu Antalya Diplomasi Forumu (ADF) kapsamında düzen eden ADF Gençlik Forumu’nda basketbol antrenörü Ergin Ataman ile birlikte gençlerin suallerini yanıtladı.

“ONLARA İNAT DİPLOMAT OLACAĞIM”

Güvenlikçi dış politikanın tek ülkeyi zayıflatmadığını belirten Çavuşoğlu, “Diplomasinin tıkandığı yerde alana inerek güvenlikçi politikalarla masayı tekrar kuracaksınız ama bu sefer sizin şartlarınızla sehpa kurulacak.” ifadelerini kullandı.

Yoğun çalışma temposuna çocukluğunda üç vakit süre gelen yayla göçünden alışkın olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şöyle ayni ritimde devam etti: “Lise senelerinde iyi tek futbolcuydum. Lisede öğrenciyken Ermeni terör örgütü diplomatlarımıza saldırıyordu, şehit veriyorduk. bendeniz de onlara inat diplomat olacağım diye beynelmilel ilişkiler okudum. Lise sondayken iyi futbol oynuyordum. O vakitki Antalyaspor teknik patronu Alanya’ya geldi ve beni izledi. Manavgat’tan birisini ve beni seçti. İkimizi Antalyaspor’a götürecekti, babam git Diye konuştu ama bendeniz diplomat olacağım dedim ve gitmedim.”

“İLKELİ VE SAYDAM OLMAK ÖNEMLİ”

Türkiye’nin NATO’ya en çok katkı veren ülkelerden biri olduğunu belirten Çavuşoğlu, yer yer Türkiye’nin istediği NATO dayanışmasını göremediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “NATO içindeki başka ülkeler benzeri biz de başka ülkelerle diplomatik ilişkilerimizi geliştiririz. Bizim benzeri Yalnızca bölgesel değil küresel aktör var olan ülkeler her yerle ilişkilerini iyi götürmek zorunda. Yeter ki tek tanesini diğerine ek görmeyin. İlkeli ve şeffaf olmak önemli. Rusya’yla ilişkilerimiz iyi. bendeniz Rusya’nın Kırım politikasını destekliyor muyum? Hayır. İlhakı tanımıyorum. Gürcistan ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ilkesel biçimde destekliyor muyum? Destekliyorum.”

Libya ve Suriye konusuna ülkemiz ile Rusya’nın karşı pozisyonlarda yer almasına karşın birlikte çalıştığını anımsadan Çavuşoğlu, bu Vaziyetin kimi birlikte çalışmak amaciyla avantaj olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin etrafında yaşanan gelişmelere de değinerek, “Karamsar tek tablo çizmek istemiyorum ama hepsi masada. Eskisine göre dahada iyi, geleceğe baz alinarak umudumuz da dahada fazla.” yorumunu yaptı. beynelmilel sistemin geçlerin vizyonunun gerisinde kaldığını, beklentileri karşılamadığını ve çatışmaları durduramadığını belirten Çavuşoğlu, kalıcı barış amaciyla çatışmaların durdurulması gerektiğini vurguladı.

GENÇLERE ecnebi DİL TAVSİYESİ

Çavuşoğlu, futbolcu olmayıp üniversite okuması ve öğrenciliğinde yabancı dil öğrenmeye verdiği ehemmiyetle alakalı “iyi ki yapmışım” dediğini aktararak, gençlere de yabancı dile önem vermeleri çağrısında bulundu. Dış politikanın hükümet politikası olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “O yüzden bendeniz meclise gidince milletvekillerine söylüyorum. kendisinin aramızda tartışalım ama dış politika ulusal tek politikaysa en azından doğru var olan şeylerde birlikte çalışalım, eksiğimiz varsa eleştirilsin.” dedi.

“HOBİM TARIMLA İLGİLENMEK”

Çavuşoğlu, hanedeyken köpekleriyle vakit geçirdiğini belirterek, “Hobi olarak tarımla ilgileniyorum. neden konutun bahçesinde gerekse tek arsa aldım orada ekiyoruz. belli tek süre dahada büyütünce ‘Bakanın bahçesinden midenize, afiyet olsun’ sloganıyla satacağım.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir