Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Başika Üssü’ne saldıran milis grubu açıkladı-haberi

Irak’ın kuzeyinde bulunan Başika (Gedu) üs bölgesine 14 Nisan gecesi gece roketli hücum düzen etmiş ve tek askerimiz şehit olmuştu. Bu hücum ait Habertürk TV’de moderatörlüğünü Mehmet Akif Ersoy’un yaptığı Nedir Ne Değildir programında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırının failinin İran destekli Haşdi Şabi milisleri olduğunu açıkladı.

“SALDIRININ ARKASINDA MİLİSLER VAR”

Programda medya mensubu Çetiner Çetin’in “Başika’daki askeri üssümüze saldıranların Haşdi Şabi milisleri olduğu ifade ediliyor. Bu saldırının arkasında kim var?” sualine Çavuşoğlu, “Siz Zati çok iyi ifade ettiniz ama burada PKK’nın olması her biri amaciyla tek tehdit. O alanda yaşayan Yezidiler içi de tehdit, IKYB amaciyla tek tehdit. Iraklı Kürtler amaciyla tek tehdit. Bu saldırıların arkasında bahsettiğiniz o milisler var ve bu milisler PKK’ya da destek sağlıyor. Saldırının arkasında milisler olduğunu gayet iyi biliyoruz. O akşam Mesrur Barzani ile de görüştüm. Kendisi bize bütün verileri verdi Zati bizim istihbaratımız da bu bilgilerle örtüşüyor.” Cevabını verdi.

“SALDIRI akabinde HERKESLE GÖRÜŞTÜK”

“Saldırı sonrası İran ve Irak’la tek müzakere oldu mu?” sualine da cevap veren Çavuşoğlu, herkesle müzakere içinde olduklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir