Diş eti iltihabı olan kişilerin koronadan ölme ihtimalleri 9 kat daha fazla-haberi

Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yaygın tek hastalık var olan diş eti iltihabı (periodontitis) ve şiddetli Kovid-19 arasında kuvvetli tek bağlantı bulduklarını açıkladı. uzman olanlar diş eti iltihabı var olan kişilerin Kovid-19’dan ölme olasılığının 8,8 kat dahada çok olduğunu ifade ederek, ağız hijyeninin rizikosu azaltabileceğini söyledi.

HASTANEYE KALDIRILMA İHTİMALLERİ DE dahada çok

Bununla birlikte diş eti iltihabından muzdarip sahislarin Kovid-19 hasebiyle hastaneye kaldırılma olasılıklarının 3,5 kat ve ventilatöre gereksinim duyma olasılıklarının ise 4,5 kat dahada çok olduğu belirtildi.

“HASTALIKLA ARALARINDA ÇOK GÜÇLÜ BİR İLİŞKİ VAR”

McGill Diş Hekimliği Fakültesi’nden Profesör Belinda Nicolau, “Çalışmamızın sonuçlarına bakıldığında, Kovid-19 komplikasyonlarının önlenmesi ve idareninde iyi ağız sıhhatinin ehemmiyetini alana çıkıyor. Periodontitis ile hastalık neticesi arasında çok kuvvetli tek münasebet var” dedi.

CİDDİ BİR PROBLEM

Diş eti iltihabı (periodontitis), dişler ve diş etleri arasında bakteri birikimine bağlı olarak ağırbaşlı tek enfeksiyon olarak ortay açılıyor. rehabilitasyon edilmezse ağrılı apselere ve diş kaybına neden oluyor. İlerleyen vakalarda ise asagi çene kemiğine zarar veriyor.

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir