Detaylar netleşiyor! Esnafa yapılacak hibe desteğinden seyyar satıcılar da yararlanacak-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği hibe desteğinin teferruatları netleşiyor. Ticaret Bakanlığı yaklasik olarak her kesimden esnafın yararlanacağı destekle alakalı uygulama esaslarını tek sonraki günlerde açıklayacak.

SEYYAR SATICILAR DA YARARLANACAK

Esnafa hibe desteği kapsamında iş grubuna göre 5 bin Lira ve üç bin Lira olmak üzere iki ayrı tediye yapılacak. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, hibe desteğinden sade usule elbet var olan simitçi, midyeci, meyve-sebze tezgâhı kuran bütün seyyar satıcılar da yararlanacak.

BANKA HESABINA YATIRILACAK

Destekler banka hesabına yatacak. Yalnızca tek işyeri amaciyla hibe desteğinden yararlanılacak. Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortamda yapılacak. Kayıtlı olmayanlar e-Devlet üzerinden müracaat yapabilecek. onay edilmeyen başvurular amaciyla 10 vakit içinde itiraz edilebilecek.

KİME NE civarindan ÖDEME YAPILACAK?

Hibe desteği kapsamında 1.4 milyon esnafa dört milyar 622 milyon Lira ödenecek. Kahvehane, kafe, çay bahçesi, mektep ve çalisan servisi, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, web kafeler, hamamlar, lunapark işletmelerinin bulunduğu birinci gruba 5 bin TL; müzisyen, tamirat, hırdavatçı, bakım ve onarım, kaporta işleriyle uğraşanlar, tasit yıkamacı, kuru temizlemeci, oyuncakçı, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcı, çilingir, ayakkabıcı, kurs işletmecisinin bulunduğu tek milyon 150 bini aşan işletmelere de üç bin Lira hibe ödemesi yapılacak.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir