Davutoğlu: AK Parti’de değişen hiçbir şey yok, Kabine revizyonu mecburi hale geldi-haberi

Gelecek Partisi genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı tv programında AK Parti’nin 7. alışılmış olan Kongresi’nde ortada karar ve Yürütme heyeti (MKYK) listesinin değişimiyle alakalı çarpıcı iddialarda bulundu.

Kalabalık görüntülerle gündeme gelen kongreyi tenkit eden Davutoğlu, “Pandemi şartlarında lebalep dolu salonlarda iktidar var olan tek partinin yapmaması koşul olan tek şey. Kongrenin anne sloganı güven ama milletçe sana nasıl güvensin? Halka öneri ettiğin şeyin dışında tek davranış sergiliyorsan milletçe nasıl güvensin? Madem ki kongre salonlarını lebalep yüklemek hatali değil, geçmişte esnafa, yurttaşa kestikleri bütün cezaları art ödemeleri ahlaken hukuki tek vecibedir” dedi.

ERDOĞAN’IN KONUŞMASINA ‘RUH EKSİKLİĞİ’ ELEŞTİRİSİ

Erdoğan’ın kongredeki konuşmasına ‘ruh eksikliği’ eleştirisi getiren Davutoğlu, şöyle konuştu;

Erdoğan’ın çok mühim izahlar yapacağı bildirildi ama ezber niteliği taşıyan çok yüzeysel söylem dışında hiçbir tertemiz öğe yoktu. En azından şu sevindirici: “Daha evvel tek müjde vereceğim” dedi. Gara’da şehitler verdik. Bu sefer tertemiz müjde vermemiş olması tek riziko almadığımız mananına geliyor. Metinin ruhu, mekanın ruhu vardır. Bu metinin ruhu yok. O kişinin o metni içselleştirmesi lazım. Metinde Türkiye’ye tertemiz tek vizyon biçmesi yok. AK Parti amaciyla Yalnızca “Bitmedik, tükenmedik, Daha ayaktayız, kitlemiz diri, heyecanlı, coşkulu” diyebilmek milletin sağlığını rizikoya edecek şekilde oraya tek araya toplanan tek kitlesel kalabalık görüntüsü var. Bu doğru değil. Oradan gidenlerin her biri Yalnızca oradaki kongredekilerin hayatını rizikoya atmıyor. Oradan çıkıp 81 ile art götürerek bütün milleti rizikoya atma hakkını nereden buluyorsunuz?

KONGRELERLE İLGİLİ ÇİFTE STANDART TEPKİSİ

Gelecek Partisi’nin Milas’ta yaptığı kongrede 300 kişilik salonda tek polisin “150 kişi olunca diğerleri giremez” uyarısında bulunduğunu laf eden Davutoğlu, “Arkadaşlarımız riayet etmişler. 150 kişi aralıklı olarak oturmuş. Bugünkü kongreye bakınız. Binlerce insandan bahsediliyor. Nasıl girdiler? Kim denetim etti? 300 kişilik tek kongreye görevli gelip uyarıyor ve bu doğrudur” diyerek çifte standarta dikkat çekti.

“AK PARTİ’DE DEĞİŞEN HİÇBİR ŞEY YOK”

Bir müddettir kamuoyunda AK Parti’de tek yapı farklığı olacağı arayışı oluşturulduğunu ama kongrede bunun görülmediğini belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

AK Parti’de bu erken değişen yaklasik olarak hiçbir şey yok. bendeniz MKYK listesine baktım. Partide tertemiz tek görsel verecek hiçbir ad yok neredeyse. tertemiz isimler, eskileriyle yaklasik olarak aynı çevreye hitap edebilecek olanlar. tek bir mühim farklık var. genel başkanvekilliğinin ikiye çıkarılması. Vekil tek olur. muavin çok olabilir. tek numara Binali Yıldırım olacaksa o vakit Numan Kurtulmuş’un vekilliğinin tek manası yok. İki vekil denilen şey, vekil kavramının kendisine aykırıdır. Burada açık söyleyeyim Numan Kurtulmuş istiskal edilmiştir. Aslında vekilliği elinden alınmıştır.

“MKYK neden 75’E ÇIKTI? ÇÜNKÜ TATMİN EDİLMESİ koşul olan ÇOK KİŞİ VAR”

“Sayın Erdoğan’ın artık tatmin etmesi koşul olan kişi sayısı çok arttı. Niçin MKYK listesi 50’den 75’e çıktı? Nereden icap etti? Zira tatmin etmesi koşul olan çok kişi var. neden var? Zira 18 senelik tek birikim partide bazılarının tertemiz siyasi rotalara yönelmemesi için, orada tutulması amaciyla tek unvan alması gerekiyordu. Bu doğru tek siyasi tutum değil. dahada evvel AK Parti’ye açık eleştiri getirmiş olanlar da listede bulunmuş isimler var. Onlar yerine şaşırdım. baş başa kalındığında en ağır ifadeleri kullanacaksınız…İnşallah o eleştirilerini şimdi AK Parti içinde yapabilirler.”

“LİSTE DEĞİŞİKLİĞİNİN NEDENİ istikbal VE DEVA PARTİLERİ”

AK Parti MKYK’sındaki liste farklığı amaciyla yöneltilen “Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne gitmeyi mi önlüyor?” Sualini Cevaplayan Davutoğlu, “Gayret oydu. tertemiz siyasi arayışlara yönelmemesi için. Bu kaygılar siyaseti suni tek genişlemeye açıyor. Tanımlanması güç alanlarda tertemiz yeni unvanlar açılıyor” dedi.

KABİNE REVİZYONU MECBURİ vaziyete GELDİ”

Davutoğlu, asıl farklığı Kabine’de beklediğini şu sözlerle ifade etti:

“Burada istenen etki yapılamadığı için, ağırbaşlı tek vizyon, yapısal farklık olmadığı amaciyla büyük olasılık bu değişim ihtiyacını göstermek üzere bakanlar heyeti farklığı olasiligi bugünden bu yana dahada çok artmıştır. bu erken muhteşem tek değişime imzasini atıldı benzeri halkoyu algısı oluşturulmuş olsaydı bakanlar heyeti revizyonu beklenmezdi. Şimdi artık bakanlar heyeti revizyonu mecburi vaziyete gelmiştir diye düşünüyorum.”

Yayım tarihi
Siyaset olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir