Davayı kazandıktan 1 ay sonra cinayete kurban gittiler! Mermer ocağı mücadelesinde öldürülen çevreci çiftin mezarında mermer kullanılmadı-haberi

Finike’nin Gökçeyaka mahallesi Kızılcık Yaylası Adala mevkisinde dağ evinde yaşayan Ali Ulvi (61) ve eşi Aysin Büyüknohutçu (61), 9 Mayıs 2017’de hanelerinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını yitirdi.

CİNAYETTEN tek AY ÖNCE DAVAYI KAZANMIŞLARDI

Sedir ve kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanlarda etkinlik gösteren mermer ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan çift, bölgedeki mermer ocağına karşı açtıkları davayı kazanarak, kapatılmasını sağlamıştı. Mermer ocağı firması da bölge halkıyla birlikte hukuki ugras veren çifte karşı açtığı 100 bin TL’lik tazminat davasını kaybetmişti. Ali Ulvi Büyüknohutçu, cinayetten takriben tek ay evvel sonuçlanan ve mermer ocağının kapatılmasına karar verilen davanın başka mermer ocakları amaciyla de emsal karar niteliği taşıdığını açıklamıştı.

MEZARLARI ATEŞ TUĞLASINDAN

Bu olaydan takriben tek ayin ardindan yaşadıkları dağ evinde öldürülen çift, Muratpaşa ilçesindeki Andızlı Mezarlığı’nda toprağa verildi. Çiftin kabirlerinde ise ailesi, mermer adina topraktan yapılan ateş tuğlası kullanmayı seçenek etti. anne adayi ve babasının kabrini ziyaret eden Emine Büyüknohutçu, mermer kullanmama kararının, aile bireylerince birlikte alındığını söyledi. Büyüknohutçu, “Tabi ki mermer kullanamazdık, kullanmadık da. Ateş tuğlasını kullanmayı seçenek ettik. Bu da akrabalarımızın özellikle yaptığı tek seçimdir. neden mermer kullanmadık? Aslında çok açık, biz ne civarindan tüketim toplumu olmaya ayni ritimde devam edersek sonumuza da öylesine yaklaşıyoruz. Aslında bu yaşadığımız olay da bunu çok özetleyen tek olay. Mermer tüketmeye ne civarindan yatkınsak ve bunun için ne civarindan rağbet gösteriyorsak öylesine üretilmeye ve oradan çıkarılmaya ayni ritimde devam edecek. tek şeye rağbet ne civarindan çoksa imalatı de öylesine oluyor. Dolayısıyla tüketim alışkanlıklarımız ile alakalı kendisinin hudutlarımızı çizmemiz gerekiyor. Ateş tuğlasının hemide sıcak hemide soğuk yalıtım ile alakalı çok iyi olduğunu biliyorum. tek de anne adayi babamızı iyi laf eden tek şey olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“4 YILDIR AYDINLATILMAYAN BİR CİNAYET SÖZ KONUSU”

Cinayetin üstünden dört sene geçtiğini belirten Emine Büyüknohutçu, “4 senedir aydınlatılmayan tek cinayet, derinleştirilmeyen tek dava laf konusu. Bunlar da yetmezmiş benzeri bu sene nisan ayı sonlarında aldığımız tek tebligat, azmettiricinin takipsizliği istikametinde oldu. En nihayet bu takipsizliğe itirazımızı yaptık, şu vakit tek gelişme katedilmesini bekliyoruz” dedi.

“MEKTUPLARDA AZMETTİRİCİ OLARAK İSMİ GEÇEN ocakta SAHİBİ VAR”

Cinayeti üstlenen ve cezaevinde intihar ettiği açıklanan katil zanlısı Ali Yamuç’un yazdığı mektuplar olduğuna ve adli makamlara verdiği istikametindeki ifadelerine dikkat çeken Büyüknohutçu, “Bu mektuplarda azmettirici olarak ismi geçen mermer ocağı sahibi var. Bu şahısla alakalı takipsizlik kararı verilmek isteniyor ama bunun haklar çerçevesinde bunun benzeri olmaması gerektiğini her biri biliyordur. Dolayısıyla biz de bunun takibini yapmaya çalışıyoruz. bütün çabamız bu sebepten dolayı” diye konuştu.

“BİRÇOK MERMER OCAĞINI KAPATMAYA YETECEK BİR DOSYAYDI”

Bölgede 14 mermer taş ocağı olduğunu ve bunlardan 1’inin babasının açtığı dava neticesi kapatıldığını anımsadan Büyüknohutçu, emsal dava olduğu belirterek, “Yani o bölgedeki Bir hayli mermer ocağını kapatmaya yetecek tek dava dosyasıydı. Bunu kazandı, kazanmasının derhal peşinden bahsi geçen mermer ocağı, açtığı 100 bin liralık tazminat davasını kaybetti. Zati tek ay civarindan ardindan evvel bölgedeki haneler kundaklandı. ‘Kundaklandı’ diyorum çünkü gece 2-3 civarında çıkan tek yangın laf konusu. Haneye çok yakın tek noktada başlayan yangından bahsediyoruz. Kaldı ki o saatlerde bu yangını haber veren tekrar Ali Yamuç, ‘Evinizden çıkın yanacaksınız’ diye. derhal hemen peşinden 2-3 vakit ardindan da bu cinayet haberini aldık” dedi.

Mermer ocaklarının bulunduğu yerde Yalnızca o alanda yetişen sedir ve katran ağaçları olduğunu ifade eden Emine Büyüknohutçu, mermer ocakları kanalıyla bölgedeki habitatın yok edildiğini söyledi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Mehmet Çınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir