Darbe girişimi sonrası sokağa dökülen Tunuslular, 15 Temmuz’a ait görüntülerle birlik çağrısı yapıyor-haberi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, dün gece Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldı. Meclis’in tüm yetkilerini de donduran Cumhurbaşkanı, “Tunus’un içinde bulunduğu yağma, yangın ve durum karşısında ülkeyi kurtarmak için olağanüstü önlemler alması gerektiğini” belirterek isim vermediği bazı grupların belirli bölgelerde iç savaş çıkarmak için para topladığını öne sürdü.

GANNUŞİ, “DARBE” OLARAK NİTELENDİRDİ

Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi Lideri Gannuşi ise Cumhurbaşkanı Kays Said’in Meclisin yetkilerini dondurma ve parlamento üyelerinin dokunulmazlıklarını askıya alma kararını duyurmasının ardından Meclis binasına geldi. Yardımcısı ile diğer bir grup milletvekilinin eşliğinde Meclis kapısına gelen Gannuşi, kapıdaki askerlerden içeri girmelerine müsaade edilmesini istedi. Ancak Meclis kapısındaki askerler, Gannuşi ve beraberindeki milletvekillerine Cumhurbaşkanlığından aldıkları talimatlar dolayısıyla girişlerine izin veremeyeceklerini iletti.

Askerlerle burada kısa bir diyalog yaşayan Gannuşi, Meclise giriş yapmalarının engellenmesini kınadı ve tüm milletvekillerine sorumluluklarını yerine getirmeleri ve yetkilerini kullanmaları çağrısında bulundu.

Tunus halkının özgürlükleri elinden alınarak saldırıya maruz kaldığını söyleyen Gannuşi, “Bu açıkça anayasal bir darbedir. Devrime, genel ve kişisel özgürlüklere karşı bir darbedir. Demokratik olarak seçilmiş parlamento, hükümet ve gerisi halen görevinin başında. Tunus halkı tiranlık dönemlerine dönmeyi kabul etmeyecektir. Özgürlük tehlike altında olduğu müddetçe yaşamanın bir kıymeti yoktur.” dedi. Gannuşi, askerlerce kapatılan Meclis binasının önünden Tunuslulara ve orduya Cumhurbaşkanı Said’in kararlarına karşı durma çağrısı yaptı.

15 TEMMUZ PAYLAŞIMLARI İLE BİRLİK ÇAĞRISI YAPTILAR

Bu gelişmelerin ardından ülke kaosa teslim oldu. Darbe karşıtları sokaklara dökülürken, bazı Tunuslular sosyal medyada 15 Temmuz’da Türk halkının darbeye karşı gösterdiği direnişe ait görüntüler paylaşarak darbeye karşı durulması için çağrı yaptı.

AK PARTİ’DEN İLK TEPKİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Tunus’taki gelişmeler sonrasında bir açıklama yaparak darbe girişimini kınadı. Çelik, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Dost ve kardeş ülke Tunus’ta seçilmiş parlamentonun askıya alınması ve hükümetin görevden el çektirilmesi, siyasi meşruiyete yönelik bir darbedir. Tunus Cumhurbaşkanının meşru olmayan bu girişiminin anayasal zemini bulunmamaktadır. Tunus halkının 2011 yılında gerçekleştirdiği demokratik devrim, dünya ve bölgemiz için değerli bir örnek teşkil etmektedir. Anayasal meşruiyet zemininde bu kazanımların korunması çok önemlidir. Tunus’ta anayasal düzenin Cumhurbaşkanı tarafından askıya alınması, meşru değildir. Kardeş Tunus halkına bu kötülüğü yapanlar kendi ülkelerine zarar veriyorlar. Tunus halkı, mevcut krizi birlik ve beraberlik içinde aşabilecek imkan ve tecrübeye sahiptir. Bu ancak anayasal düzene hemen geri dönülmesi ile mümkündür” dedi.

“TÜRKİYE, TUNUS HALKININ YANINDADIR”

Çelik, Tunus’ta halkın demokratik iradesini desteklediklerini vurgulayarak, “Demokratik süreçlerin askıya alınmasını reddediyoruz. Tunus halkının yüksek demokratik iradesine herkes saygı göstermelidir. Türkiye ile Tunus arasında, kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik, kültürel ve insani bağlar bulunmaktadır. Türkiye, Tunus halkının yanındadır ve demokrasi mücadelesine saygı duymaktadır. Cumhurbaşkanımız her zaman kardeş Tunus halkının tümünün iyiliğini gözeten bir yaklaşımla Tunus’un demokratik kazanımlarına destek verdi. Cumhurbaşkanımız güçlü bir şekilde Tunus halkının demokratik mücadelesinden yana oldu. Tunus demokrasisini desteklemeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Tunus Cumhurbaşkanı, Başbakanı görevden alarak meclisin tüm yetkilerini dondurdu

Tunus Cumhurbaşkanı, Başbakanı görevden alarak meclisin tüm yetkilerini dondurdu
Son Dakika! Tunus'taki darbe girişimine Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki: Derin endişe duyuyoruz

Son Dakika! Tunus’taki darbe girişimine Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki: Derin endişe duyuyoruz
Tunus'ta sokaklar yangın yeri! Polis, darbe karşıtlarına müdahalede bulundu

Tunus’ta sokaklar yangın yeri! Polis, darbe karşıtlarına müdahalede bulundu
Tunus'ta darbe karşıtları ile destekçileri birbirine girdi! Yaralılar var

Tunus’ta darbe karşıtları ile destekçileri birbirine girdi! Yaralılar var
Tunus'ta hükümet feshedildi, halk sokaklara döküldü! Darbeyi organize eden ülkeden gelen kutlama mesajları dikkat çekti

Tunus’ta hükümet feshedildi, halk sokaklara döküldü! Darbeyi organize eden ülkeden gelen kutlama mesajları dikkat çekti

Kaynak :haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.